21.04.2017 | zobrazení 6669
 
Kdo zamíří k Finskému zálivu?


Velikonoční klání v polské pohraniční tundře nám pomohlo vybrat ty, kteří budou mít šanci přetavit svou nadějnou výkonnost v první letošní body do SP. Jasno je i v tom, komu se dostane podpory pro start na sledovaných závodech pro MS.

rozhodnutí o nominaci pro SP Finsko 2017 a o složení výpravy pro sledované závody pro MS v Estonsku

První letošní závody SP se odehrají poblíž Helsinek a mírně skandinávský charakter nominaček tak byl zcela na místě. Ale i vládci skandinávských lesů budou muset tentokrát vynést svou kůži na městský trh, potažmo do městského závodu. Série je totiž pojatá jako vícedenní - po dvoukolovém sprintu a middlu s intervalovým startem vyvrcholí klasikou s hendikepovým startem.

Takový hendikep bývá, bohužel, často jen navigaceprostá jízda ve velkých balících, to známe např. z Nordic O-tour. Proto někteří z kovanějších "lesňáků" trochu zvažovali, zda se té série vůbec zúčastnit. Nicméně po pragmatickém zvážení jsme upřednostnili potřebu držet kontakt se světem, zabojovat o body do světového rankingu a jít nějaké ostré závody ještě před MS. A koneckonců, takový kolektivní výkon často pomůže nahlédnout za vlastní technickotaktické obzory a dokonce i někdy zásadně ovlivnit další část kariéry.

Do jižního Finska vysíláme nebývale početnou výpravu. Na základě výkonů v nominačních závodech, na dráze, ale i na kempu ve Francii a jiných akcích reprezentace jsme ale přesvědčení, že všichni nominovaní mají úroveň potřebnou pro mezinárodní orienťák. Že pracovali, že se zlepšili, že někam směřují. A to se dá říct i o některých těch, kteří už se do nominace tentokrát nevešli. A i to je dobře, pro tým je to velmi zdravé.

V turnovském testu na dráze, v rámci sezóny poměrně časném, padlo několik osobních rekordů a i většina ostatních zaběhla kolem svého maxima. Časy mužů jsou, i při momentální absenci Petržely a Nykodýma, plošně srovnatelné i např. s časy, které aktuálně zaběhli Švýcaři při testu v Portugalsku v rámci svých sledovaných závodů. To je určitě potěšitelné. Jedním z obecnějších závěrů jihlavského terénního testování však bylo zjištění, že výkonnost našich závodníků je lépe vystavěná na cestě než v terénu. Na to by bylo dobré se zaměřit a tím směrem také často směřovala konkrétní doporučení.

Také úroveň žen je, ve srovnání s předchozími testy, vcelku potěšitelná – pět žen do 10:50. (Dříve býval A-limit 11:00 nebo 10:55 a mnohé účastnice MS měly problémy ho splnit.) A to tentokrát ještě neběžela Denisa, která by podle jihlavských křivek měla zřejmě mít kapacitu na zajímavý osobáček (Denisa si chce dráhu doplnit na některém atletickém závodě, aby si i sama ověřila případný posun). Nicméně i u holek má samozřejmě výkon v tuto chvíli ještě řadu rezerv a při zapracování připomínek, vzešlých od MUDr. Pozdíška, a naladění by to v některých případech mohlo jít ještě mnohem rychleji. Protože jestliže u kluků už se dá opravdu špičkově závodit s trojkou někde mezi 8:30-8:45, u holek by bylo potřeba dostat se někam mezi 10:15-10:30. A to není nereálné... Přičemž stále máme na zřeteli i to, že menšinově existují i silově založené typy závodníků, u kterých je absolutní hodnota času ve vztahu k lesním disciplínám mírně irelevantní a mnohem důležitější je individuální posun. Tréninkové formy vedoucí k posunu jsou pak dramaticky odlišné a často cílí hlavně na zlepšení pohybové efektivity běhu.

Jestliže běžecká kapacita je nutným předpokladem, navigace je rozdílovým faktorem. Je dobré, že většina aktuálně ani přes zimu navigačně úplně nestagnuje – kromě víkendovek RD a vydařeného kempu ve Francii absolvovali mnozí různá soustředění v jižních krajích se svými kluby. Stále se ale ukazuje, že není až tak důležitá kvantita, jako kvalita provedení a sebedisciplinovanost v uplatnění potřebných technik. Skvělým příkladem budiž Majda, která na nominačkách dokázala důsledně uplatnit cvičené navigační procesy. A stejně v pohodě je potřeba to aplikovat i třeba na těch svěťácích! V mnoha jiných případech naopak tratě a terén na nominačkách dokázaly vytrestat polevení v koncentraci, nedůslednou realizaci základních technik nebo absenci robustního plánu. Chyby jsou však kořením orienťáku a zejména ti zkušenější je dokážou poměrně snadno správně zanalyzovat a vstřebat jako nesmírně cenné varování před důležitějšími starty. Šance, že v podobné situaci znovu vypadnou z konceptu se pak příjemně snižuje.

Kromě Majdy Tužilové překvapila velmi příjemně na nominačkách i Vendula Horčičková, aktuálně pobývající v estonském Tartu na studijním pobytu. To samé ale platí třeba i pro Katku Chromou, Jonáše Hubáčka, Máru Mináře, Tomáše Kubelku a určitě i Ondru Semíka, byť to třeba na nominaci tentokrát nedalo. Posun ve výkonnosti je markantní – a to nejen podle samotných nominaček, kde to u mnohých trochu zakryly chyby. Viditelné jsou nejen posuny v "měřitelné" běžecké složce, ale potěšitelné jsou u některých i zjevné pokroky ve stabilitě navigace. Přáli bychom vám, aby se tu práci při plném zdraví, klidu a rozvaze podařilo přetavit ve výsledky!

Velikonočních nominaček se bohužel nemohli ze zdravotních důvodů zúčastnit Denisa Kosová a Jan Petržela. Pevně věříme, že se jim podaří problémy jejich pohybového aparátu (záda, koleno) brzy napravit. Aby mohli být v nadcházející sezóně našemu týmu předpokládanými oporami – nejen ve Finsku a Estonsku, ale i na letos bedlivě sledovaných Světových hrách v nedaleké polské Vratislavi.

Krkonošský víkend sloužil zároveň i jako podklad pro doplnění výpravy na sledované závody pro MS do Estonska. Tam se 13. a 14.května poběží middle a long. Místní pořadatelé to berou za správný konec a obojí bude maximálně relevantní vzhledem k MS, navíc za účasti většiny silných světových týmů. Úplně nejlepší možnost jak získat nějaké klíčové vstupy pro přípravu na MS.

My můžeme letos nasadit do lesních disciplín na MS 3 muže, ale jen 2 ženy. Proto bylo pro estonskou víkendovku vybráno 8 mužů a 5 žen. Kromě přednominovaných členů RDA (5h+3d) a přímo nominovaných 2h+2d z nominaček (tady včetně Jana Procházky, který se o start na SP neucházel) byl přibrán na divokou kartu i Jonáš Hubáček v reakci na markantní výkonnostní posun, kterým se tento jednadvacetiletý borec na jarních akcích RD prezentoval.

To bude v půlce května. Z hlediska nominací na MS však zahřmí už o týden dříve při brněnském mistrovském sprintu, který by spolu s dřívějšími mezinárodními sprinterskými výkony a výkony při finském SP mohl mít největší váhu nejen pro nominaci na MS, ale i v rámci ověření sestavy pro Světové hry.

Nominovaným přeju za celý realizační tým ničím nerušený závěr přípravy na letošní mezinárodní jízdu. Ostatní nechť uspějí třeba už v dalších nominačních kláních, těch cílů je před námi letos ještě hodně a prostor pro seberealizaci je lákavě otevřený.

/Radek Novotný


© Český svaz orientačního běhu / Czech OF