CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Babí léto v Rakousku
 
03.10.2017 | zobrazení 7208
Sice v zemi pod Alpami, ale mnohem blíže maďarským rovinám proběhl letošní JEC. Tomu odpovídal i charakter závodních prostorů a pro nás je potěšitelné zjištění, že jsme v nich rovnocennými soupeři těm nejsilnějším státům. Ale popořadě.

Vyrazili jsme ve čtvrtek v poledne z Brna tak, abychom stihli ještě kratší trénink, který sousedil s prostorem pro páteční štafety. Po tréninku jsme se shodli na tom, že terén je podobý mapě Rybáře u Teplic nad Bečvou. Štafety nevyžadovaly jen rychlý běh, ale také preciznost v dohledávce jednotlivých údolíček či rýh častokrát ztíženou zavřenějším listnatým lesem. Špekem na závěr trati pak byl areál letního koupaliště s různými prolézačkami, u kterých byly umístěny kontroly. Zde se v podstatě rozhodl závod juniorů, když do té doby vedoucí Švéd Simon Imark zazmatkoval a začal obíhat všechny kontroly. Toho využil za ním běžící Bandaska, který se v areálu naopak dobře zorientoval a doběhl naší áčkové štafetě (společně s Vojtou Sýkorou a Tomem Křivdou) pro zasloužené vítězství. Dobře běžely i další štafety. Výborné je 7. místo dorostenců Vítka Horčičky, Jáchyma Kavalíra a Jonáše Fencla. Mocným finišem vybojoval 11. místo pro CZE B Ota Hirš (společně s J. Bendákem a L. Černockým) a štafeta nejmladších kluků (M. Bořánek, M. Roudný a O. Metelka) doběhla 21.

Holčičím štafetám se bohužel nepodařilo rozeběhnout závod tak jako klukům. Hodně se chybovalo už na začátku závodu možná z důvodu nepřivyknutí měřítku 1:7500. Přesto se naše áčková štafeta dokázala vrátit do závodu, když Barča Chaloupská už moc ztrátu nenavýšila a finišmenka Terka Janošíková předběhla 6 závodnic = 7. místo (1. ús. Terka Čechová). Další naše štafety skončily na 17. (J. Peterová, N. Thýnová, B. Vyhnálková) a 23. (T. Korpasová, M. Firešová, N. Zlámalová) místě.

mapa štafety D
výsledky štafety

Po rozpuštění sobotní ranní mlhy odstartoval závod na klasice a byl to kalup. Je dost pravděpodobné, že spousta závodníků běžela svůj zatím nejrychlejší závod v životě. Přesto se dělaly chyby (a někdy i velké) především při dohledávání negativních terénních tvarů v terénu, kde jinak moc záchytných bodů nebylo. A také díky přehlédnutí průchodu do/z obory při plánování postupu.

Našim závodníkům se dařilo, když jsme ve 3 kategoriích ze 4 získali medaili - 2. Jonáš Fencl M18, 3. Terka Janošíková W20 a Vojta Sýkora M20 a i dále spoustu dobrých pozic (10. B. Chaloupská W20, 11. M. Bořánek M18, 11. J. Peterová W18, 14. J. Kavalír M18, 15. O. Hirš M20 atd.).

mapa klasika M 20
výsledky klasika

Posledním závodem celého klání byl ranní sprint přímo ve Fürstenfeldu. Stavitelka tratí Ursula Kadan využila okolí místního hradu, historické centrum města a svahy nad řekou Feistritz se zajímavými volbami postupů. V tomto závodě pro nás místo na stupních vítězů nebylo, přesto si někteří připsali další pěkný výsledek. Nejvíc jsme byli vidět v juniorech, kde skončil Dan Vandas 5., hned za ním Ota Hirš a desítku uzavřel Tom Křivda. V juniorkách doběhla Terka Janošíková na 6. místě a ve starších dorostencích Víťa Horčička na 10. místě. Někomu bohužel zamotaly hlavu stavební opravy kolem hradu, na které jsme sice byli upozorněni, ale v mapě to zaznačeno nebylo a tak situace byla lehce nepřehledná.

mapa sprint M 18
výsledky sprint
bodování národů

Jak už bylo několikrát zmíněno, na letošním JECu se sešla výborná konkurence, kdy se kromě Finů zúčastnily všechny silné státy, častokrát v tom největším počtu. Pro nás měla akce velký význam. Přece jen jsme v posledních letech závodili pro nás v náročných terénech (Finsko, Švýcarsko, Norsko) a pro sebevědomí závodníků je důležité zjištění, že v "domácích" terénech jsme konkurenceschopní. Na druhou stranu nám akce pomohla před začátkem nového tréninkového období poodhalit nějaké slabiny a my můžeme začít pracovat na jejich odstranění.

Do Rakouska jsme vyslali početnou skupinu závodníků. Byli v ní jak ostřílení borci a borkyně, kteří mířili na ty nejvyšší příčky, tak mladší závodníci, kteří měli možnost se ukázat a jednou by měli nahradit své předchůdce, ale i úplní nováčci, kteří si poprvé okusili atmosféru reprezentační akce a třeba získali impuls do dalšího tréninku.

Díky všem za pozitivní přístup během celé akce, užijte si jedinečnou atmosféru štafetového víkendu a pak si pořádně odpočiňte po dlouhé sezóně. Plán přípravy na tu další se zde objeví v nejbližších dnech, složení týmu pak o něco později.

Košík

Fotky od Báry V., Máry a Borise z foťáku Báry V.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Rychlostní schopnosti...
... se dají tréninkem nejméně ovlivnit. Důležitý je totiž zejména vrozený podíl tzv. rychlých a pomalých svalových vláken. Nejlepší sprinteři zaběhli svou první stovku v životě v průměru za 11,34 s.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN