CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









H H Johansen: Konečně na vrcholu
 
26.02.2005 | zobrazení 4651
O touze běžet MS, o motivaci, o práci...
(výběr z článku v norském časopise Veivalg).

Holger Hott Johansen měl vlastně běžet už MS 1997, které se konalo hned za humny. Teprve o 6 let později debutoval 8. místem na klasice na MS ve Švýcarsku. Pokračoval bronzem na klasice na MS ve Švédsku a vše prozatím korunoval na podzim vítězstvím v SP.

Trénoval víc

"Trvalo mi několik let než jsem pochopil, že dokážu trénovat stejně hodně jako ostatní." Tak vysvěluje 30-ti letý Holger Hott své letošní úspěchy. Tento rok má odtrénováno 725 hodin.
"Letos je to poprvé co jsem překročil 700 hodin, vloni jsem se dostal poprvé přes 600. Od roku 1998 jsem nikdy neměl více než 500 hodin. To je možné vysvětlení toho, že to tak šlo." Aby mohl více trénovat, šel na 50% pracovní zatížení.

Cílem je zlato z MS

"Cílem je se zlepšit. Stříbro je lepší než bronz, ale jen o trochu. Cílem je proto zlato z Japonska", vysvětluje. Aby toho dosáhl, ještě zvyší dávky. Po poradě s trenérem Gärderudem jde letos na ročních 750 hodin. "Ale budeme se víc soustředit na kopcovité profily." To je ostatně celkem jednoduché, když teď bydlí v Kristiansandu.

O Japonsku už leccos ví. "Běžel jsem SP v roce 2000 a byl jsem tam vloni na soustředění. To se hodně hodí. Teď nejenom vím jak to tam vypadá v lese, ale znám i to okolo - dopravu, bydlení, stravování... Ačkoliv na soustředění nebyl fyzicky na vrcholu, technicky to šlo velmi dobře. "Myslím, že tamní složité vrstevnice mi nedělají problém. Patnáctka se trochu obtížněji čte, ale na desíte to jde velmi dobře. Je tam množství prudkých kopců, kde se dá klidně jít pěšky a vybírat nejvýhodnější postupy. Ale bude to fyzicky extrémně náročné MS!! Taky je možné, že do Japonska ještě pojedeme s naším klubem, takže asi vypustíme soustředění v Litvě, kde jsou podobné terény."

Motivace...

"V roce 1998 jsem byl demotivovaný. Přestěhování do Osla a přestup do Baekkelagets mě inspirovalo a začal jsem znovu naplno trénovat. Byl jsem nažhavený, ale 80% pracovní úvazek byl asi příliš. Po tom, co jsem se zase přestěhoval zpět do severního Norska, šel jsem zase trochu dolů s úvazkem, a teď pracuju dokonce méně než 50%."

Dobře motivovaný a soustředění šel opět výsledkově nahoru. Bedna na závodě SP v roce 2000, potom i 3. a 4. místo na prestižním Severském mistrovství ve Finsku v roce 2001. "Pak jsem byl obrovsky zklamaný, že jsem nebyl nominován na srpnové MS."

Po sezóně 2001 byl frustrovaný, měl pocit, že se na to MS nikdy nedostane. Mohl startovat jak za Canadu, odkud pochází jeho žena Sandy, tak i za Německo, kde má příbuzné. "Vlastně mě to i napadlo, ale nikdy jsem to nemyslel vážně."

/přebásnil RN

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Mrštný jako lasička?
Protahování a cvičení na obratnost vedou nejen k prevenci zranění, ale i ke zlepšení ekonomiky běhu a výkonnosti. Protahování zlepšuje četnost zapojování svalových vláken do pohybu a rozšiřuje pohybový rozsah. Cvičení na obratnost působí na lepší svalovou koordinaci a mrštnost, což je v terénu důležité.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN