CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA

Cervara di Roma: Zdenča životně čtvrtá

11.10.2005 | zobrazení 4887
Následující řádky rekapitulují ve stručnosti naše působení na finálové sérii SP v Itálii (70km SV od Říma, začátek října).

Výsledkovým vrcholem pro nás byl paradoxně závod ve sprintu, který se běžel v městském bludišti plném křivolakých uliček, maskovaných podchodů a příkrých schodů. Životního úspěchu ve formě 4. místa zde dosáhla Zdenka Stará. (Pro pochybovače: vítězná Simone doběhla Zdenču až před sběrkou.) I Dana zaběhla dobrý závod a dosáhla na 6. místo - své letošní výsledkové maximum. Obě naše závodnice navíc doplnila v desítce ještě devátá Vendula Klechová. (Martina Dočkalová si bohužel v tomto závodě těžce podvrtkla kotník.)

Výsledkovou peckou bylo i skvělé 7. místo Tomáše Dlabaji mezi muži. Po sérii nepříliš vydařených závodů to Olafovi konečně vyšlo. Sázka na poctivý mapový výkon se vyplatila nejen jemu, ale i Michalu Smolovi na 15. místě. Petr Losman si na jednom z postupů přidal výběh na místní hrad a závod tak dokončil jako skoro poslední. (Výškové rozdíly byly na celé mapě těžko rozpoznatelné, mapař - prý z důvodu lepší čitelnosti - nechal na mapě jen každou pátou vrstevnici!!)

Sprintu předcházel middle v nádherném polootevřeném členitém prostoru pastvin na náhorní planině. To byl skutečně extrémně technický závod a rozdíly v cíli tomu odpovídaly. Našim se celkem dařilo ve snadnější kvalifikaci, ale ve finále už technika na výraznější úspěch nestačila. Z českého podhledu kvalitní výkon podal jen Michal Smola, který doběhl 17. a na trati se vyvaroval větších záseků. Dana Brožková se dlouho držela na skvělém 5. místě, ale hrubá směrová chyba ve 2/3 tratě ji rázem odsunula o dvacet míst.

Posledním individuálním závodem sezóny byla klasika, která se běžela v krásném horském prostředí v nadmořské výšce 1500-1700m. Na zajímavě postavených tratích v ženách jasně dominovala Simone Luder-Niggli, která zbytek startovního pole doslova deklasovala. Dana doběhla osmá, ale vzhledem ke ztrátě dvanácti minut si tenhle závod mezi ty úspěšné určitě nezařadí. Další naše ženy už na trať nestačily fyzicky.

I přes velkou náročnost byl naopak závod mužů velmi vyrovnaný. Vítězný Chris Terkelsen šel skvěle úvodní část, kde doběhl Matse Haldina a pak až do cíle těžil z jeho síly. Vyjímečnou klasiku zaběhl Michal Smola, 11. místo jen 3 minuty za vítězem má punc světové extratřídy. Výkon s velkým "V" podal i Tomáš Dlabaja, který - druhým rokem muž - doběhl na klasice šestnáctý, jen 4,5 minuty za Terkelsenem. Jaromír Švihovský neměl stejný tah jako na podzimních domácích závodech, ale i jeho výkon byl solidní (27.). Petr Losman běžel výborně začátek, pak ale udělal několik většch chyb a doběhl třicátý. Umístění všech čtyřech závodníků do 30. místa (a do osmi minut za vítězem - trať měla 15km s převýšením 750m) je potěšitelné.

Štafety následovaly na závěr programu po volném dnu. Stavitel si se závodníky dost pohrál, jednotlivé větve se výrazně lišily a rozdíl mezi délkami jednotlivých úseků činil až 600m. To nám hrálo do karet v úvodu, ale ne v závěru, kde jak Dana, tak Bingo chytili nejdelší tratě. Naše holky (Klechová, Stará, Brožková) v posledním závodě série ztrácely fyzicky, rozdíl na čelo byl z 8.místa (6. v reduk.) tentokrát značný. Kluci (Švihovský, Dlabaja, Smola) běželi i díky kratším farstám většinu závodu na čele. Švihák i Olaf předávali po bezchybných výkonech druzí. Kvalitně zaběhl i Bingo, ale až 600 metrů navrch oproti některým jiným finišmenům mu vzalo možnost se s nimi utkat v přímém boji. Nakonec šlo jen o miniduel s Dánskem o páté místo, ve kterém se náš finišmen musel sklonit před vítězem klasiky Terkelsenem. Ale výkon celé štafety byl sympatický a slibný!

Účast na SP nám, myslím, hodně přinesla. A nejde jen o dílčí výsledkové úspěchy. Nejdůležitější je, že si naši borci mohli dokázat, že když se podá technicky poctivý výkon, výsledek se dostaví. Cenná je také zkušenost z místních pestrých terénů - každý závod představoval jinou výzvu. Ale obecný základ pro úspěch přitom zůstává všude stejný: běžet jen tak rychle, jak to dovolí technická náročnost postupu. V spletitých uličkách Cervary vám takový přístup téměř nedovolí běžet (i vítěz Hubmann se na každém postupu 3x zastavil), naopak na klasice v "bílém" lese je na řadě míst možné rozvinout své běžecké schopnosti téměř naplno.

Příští rok se SP v současné podobě poběží naposled. Na programu je první jarní série v Estonsku (zároveň ME), MS v Dánsku a finále SP ve Francii.