CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Doběhne si Dana v "Dansku" pro medaili?
 
25.07.2006 | zobrazení 5211
Sotva usedl prach na hudbou ubitém prostranství v Roskilde (Glastonbury letos spí), přesunují se zraky všech příznivců alternativní zábavy po mapě mírně na západ. Špičkové výkony, rozhodující momenty, silné příběhy. Další MS v orientačním běhu buší na bránu dějin.


Nejen slovní hříčka v nadpisu naznačuje, že na letošním MS by na nás žádní čertíci z krabičky vyskakovat neměli. Šampionát s centrem v jutské metropoli Aarhusu se odehraje v klasickém kontinentálním terénu, stejně členitém pro závodníky všech 42 zúčastněných zemí.



"V podstatě je to terén, jaký kolem Brna najdu taky," prohlásil nedávno Tomáš Dlabaja. Má nás to plnit optimismem v očekávání výsledkové senoseče? Prrr... I sebeostřejší kosa může hodně snadno narazit na kámen. Podmínky jsou pro nás přijatelné - stejně jako pro borce z dalších zhruba 10-15 silných zemí. Dánský terén však našim může pomoci podat výkony, jakých jsou schopní v domácích podmínkách. A to jsou plusbody, člověka to uklidní.

Dana Brožková se už několikrát přiblížila stupňům vítězů, scházely drobnosti. Ve Švédsku 4. a 8., v Japonsku 6., v Estonsku 6. Má natrénováno a je zase o něco vyzrálejší. Byla by chyba mluvit o medailích, ale je na místě těšit se z další velké šance na historický průlom. Náročná, dlouhá klasika by Daně měla umožnit prodat to co umí. Šance na sprintu je téměř rovnocenná, s každým větším zaváháním však mizí.

Eva Juřeníková prokázala vloni v Japonsku 13. a 14. místem, že se umí skvěle připravit na ten pravý okamžik. Na Dánsko si věří a ráda by do první desítky. Nic na tom nemění ani malý zádrhel v přípravě - kvůli zvrtknutému kotníku musela vynechat nominační závody a na 14 dní omezit trénink. Poběží klasiku, middle a štafety.

Zdenka Stará se po letech přešlapování na kraji světové elity letos v zimě opřela víc do běžeckého tréninku a na výkonech je to vidět. Pokud se vnitřně vypořádá se změnou rolí, může Zdenča na middlu pomýšlet nebývale vysoko. V mezičase poběží sprint, který nemá příliš v oblibě. Zbylo však volné místo a krátký závod vhodně zapadá do přípravy na důležitější starty - kromě middlu i štafety.

Slibný výkonnostní vzestup předvedla letos i Radka Brožková, která výborně zvládla oboje nominačky i jarní ME, a svými výkony se napevno zařadila do současného základu RD. Při svém prvním startu na MS poběží Radka middle a klasiku. Na obou tratích má jistě reálnou šanci na první dvacítku.

Zuzana Macúchová se letos do aktivit RD nezapojila, částečně se věnovala atletice. Na nominačních závodech však podala kvalitní výkony a nominovala se do týmu. Pro MS dostala důvěru pro závod ve sprintu, kde by vzhledem ke svým zkušenostem i běžeckým schopnostem nemusela být bez šance na kvalitní výsledek.

Michal Smola se po odchodu dvojice Horáček / Jedlička pasoval svými výkony na aktuální českou mužskou jedničku. Na podzim i na jaře se stabilně zabydlel ve druhé světové dvacítce a proto je TOP10 tentokrát jasným cílem. Povést se to může na middlu i na klasice. Bingo našel svůj styl, kopce má rád a umí se skvěle připravit.

Petr Losman je sice hrdinou štafetového závěru z ME, jednotlivce tam ale devátý muž z loňského MS dobře nezašel. S pověstnou pílí se proto chystá na revanš. Čeká ho náročná dvojkombinace sprint (2kola) + klasika. Snad se mu na meziárodní scéně konečně povede prolomit prokletí delších tratí.

Tomáš Dlabaja hýří nejenom chutí do závodění, ale i solidní formou. Na posledním MS i ME se mu podařilo z nemožných kvalifikačních pozic útočit na první dvacítku. Doba nováčkovství je pryč, dvacítky se před Olafem třesou.

Vladimír Lučan zraje jako kvalitní moravská odrůda, byť na pardubickém tartanu. V týmu pro MS představuje zejména potřebnou jistotu do štafety. V minulosti už ale několikrát ukázal, že krátké tratě umí. Kromě štafet poběží i middle.

Jan Šedivý je překvapením v nominaci. Za dva roky po zisku štafetové medaile na JMS se dokázal výkonnostně posunout mezi domácí špičku v dospělých. Start na MS bude hlavně cennou zkušeností. Poběží sprint a middle.

Vyvrcholením MS jsou vždy štafety. V těch se v minulosti Čechům často dařilo. Týmový duch elektrizuje. Ani letos nejsou šance úplně malé. Ženy v předpokládané sestavě Stará - Juřeníková - Brožková budou těžit ze zkušeností a silné finišmanky. Muži nastupí ve stejné sestavě jako při bramborovém úspěchu na ME v Estonsku: Lučan - Smola - Losman. Proti zhruba deseti stejně silným týmům to opět nebudou mít jednoduché. Obhájit umístění z jarní generálky (4. a 6. místo) bude v obou kategoriích náročné, ale ne nereálné.

Finálové závody se běží 1.-5.8. Další informace je možné najít na stránkách MS, kde mají všechny týmy i vlastní blog.

Rezervujte si nejlepší místa. Hvězdy vystupují z limuzín, festival brzy začne!

 
web | tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Kdy zakopneme o anaerobní práh?
Anaerobní práh (ANP) je úroveň zatížení organismu, kdy tělo přestává být schopné plynule odbourávat splodiny anaerobního spalování (např. kyselina mléčná). Začíná se hromadit laktát, svaly tuhnou, zhoršuje se koordinace. Výkon začne po krátké době klesat. Důležitá veličina v souvislosti s efektivním řízením fyzického tréninku.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN