CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









V zemi placatého psa
 
09.07.2007 | zobrazení 5631
Odpadky, psi a divoká doprava. Člověk si to musí zažít, aby se pak mohl soustředit víc na orienťák. Tahle cesta byla hodně přínosná. Vracíme se bohatší o kupu netradičních zážitků. A s vědomím, že se to dá dobře zvládnout.


Úterý

Do Kyjeva jsme dorazili ve 3:30, ráno dospáváme. Odpoledne volíme variantu "dva v jednom":
BABIJ JAR (relevantní na štafety a sprint): Les uprostřed města – vítají nás odpadky, bezdomovci a první psi. Estetický dojem z lesa je mizerný, mapa je dobrá. Velké horko, prudké kopce a světle zelené plochy dávají vzpomenout na japonský sprint. V jednom podchodu nacházejí někteří slisovaného psa, který se stává virtuálním maskotem našeho zájezdu.
SIRECKYJ PARK (sprint): Popojíždíme zácpou asi 2km do jiného lesíku uprostřed Kyjeva. Na místě nás opět vítá smečka psů. Naši to berou profesionálně, jdou se rozklusat a zkoušejí si dát v tempu připravenou trať, v jejímž průběhu se zase setkávají s haldami odpadků, dotírajícími psi a popelnicovými lidmi.
ZAZIMJE (middle): Druhá skupinka přejíždí na druhou stranu města do prostoru relevantního pro middle. Nacházejí pěkné poběhání v rychlých dunách, ale taky smečku vlčáků, která je nutí vynechat část tratě.

Středa

BYKOVNJA (middle): Belgičani pro nás roznášejí middle v prostoru, který sousedí s prostorem závodů při MS. Terén má dvě tváře: rychlé borovicové duny a šrafované oblasti, které jsou díky hustému koberci z kopřiv při tréninku téměř neprostupné. Věříme, že tomu se stavitel MS vyhne…
FEOFANIA (long, štafety): Delší trénink v horku. Dana běží mužskou trať a kluci si trénink prodlužují na dvě hodiny. V hlavní části docela běhatelný, lehce kopcovitý les, nic zvláštního. Na několika místech zase psi, dům uprostřed lesa je tím už vyhlášený a kdo to ví, tak ho obíhá. V druhé, příměstské části hodně kopřiv a několik skládek, které ale v mapě nejsou vyznačené (to ostatně nejsou nikde).

Odpoledne:
FEOFANIA: Odpoledne sem jedou middlaři, je to přece jen terén relevantní i na štafety. Dojmy z lesa jsou celkem pozitivní, šli jen hezčí část.
NIVKY PARK (sprint): Další lesopark v centru města. Víc cest, docela běhatelné.

Čtvrtek

VYŠGOROD (long, štafety): Běží se finálové tratě z nedávného ukrajinského mistrovství. Pes při rozklusu stáčí myšlenky zase trochu špatným směrem. Holky vyrážejí na trať s klackem v ruce. Les je v jedné části vyloženě hezký (takové to ale asi nebude), jinde jsou zase trochu skládky a fuj bažiny. Na kontrole zvolené pro občerstvovačku pečou bezdomovci psí hřbet a kouří halda odpadků. Vedle kvetou plané lilie. Holky po průběhu chatovou kolonií přibíhají s klackem v ruce, Dana má dokonce dva - vypadá jako Křovák. Sosák brblá, že musel obíhat nezakreslený smeťák. Barevné dresy v té špíně okolo působí jako zjevení z Marsu. Z orientačního hlediska je zajímavá oblast s hlubokýma erozníma rýhama – ty jsou opravdu prudké, svahy se navíc drolí, vyplatí se přemýšlet jak je eliminovat. Kdyby pršelo, mohly by se jílovité rýhy místy stát skoro nepřekonatelné.

Odpoledne:
Volno, výlet metrem do centra – bohužel nesmíme do chrámového komplexu UNESCO (zakázaný prostor), bohužel prší. (I to je trénink - metrem se při MS pojede na jeden závod.)

Pátek

DUBKI PARK (štafety, long, sprint): Parkujeme vedle tréninkového centra Dynama Kyjev, Sláva vidí v okně telefonovat Lobanovského. Běží se opakované rozfarstované úseky. Terén je převážně rychlý a dobře průběžný. Mapa je ale stará a nepřesná. A pořadatelé omylem zapomněli roznést kontroly, stíháme si roznést jen něco (jeden z trenérů musí být stále u auta, přece jen…).

Odpoledne:
KONCHA ZASPA (middle): Podle očekávání krásný terén na middle. Zvlněné duny, často snížená viditelnost, nejen ve světle zeleném rastru. U parkoviště bohužel zase psi, což odvádí myšlenky špatným směrem (na trati už pak jen skauti - pionýři). Některá místa se ukazují zrádně – tvary jsou bez jasných okrajů, je potřeba důsledně držet směr. V lese nejsou skoro žádné bodové objekty, těžko se vrací zpátky do mapy. Shodujeme se, že zítra si tenhle les dáme znovu, je to zkušenostní záležitost.

Sobota:
SOLOMENSKYJ PARK (sprint): Trať finále ukrajinského mistrovství. Naši se shodují, že to je dobře postavené a dobře běhatelné. Takový závod by nám mohl sedět – část v lesoparku, část v jednodušší zástavbě – tak se to běhá i u nás. Těžkým místem jsou průchody v plotech, které kladou nároky na postřeh.
KONCHA ZASPA: Middlaři si dávají repete, v terénu se už cítí mnohem jistější. Obě skupiny odjíždějí s pocitem, že v místním terénu se dá závodit s otevřeným hledím.

Na Ukrajinu jsme jeli po vlastní ose. Trasa Hradec Králové – Český Těšín – Krakov – Lvov – Kyjev byla dlouhá 1310km a trvala nám 21.5 hodiny. Nejhorší cestování bylo v Polsku, které bylo rozkopané a ucpané. Na hranicích jsme ztratili 2 hodiny čekáním v nesmyslné frontě. Ukrajina byla zpočátku špatně značená, rozkopaná a děravá, ale 400km před Kyjevem začala místní dálnice, po které už to pak odsýpalo. Cesta zpět byla pohodovější, Polsko jsme přejeli v noci a nebýt výměny kola přesně mezi ukrajinskou a polskou celnicí, nebylo by ani na co vzpomínat (17 hodin včetně 2 hodin na hranici).

Provoz v Kyjevě se řídí jednoznačně právem silnějšího. Dvojitá plná čára neznamená nic, na čtyřicítce se auta valí stodvacet, ze silnice čouhají obnažené kanály, dělníci pracují za plného provozu, na semaforech se auta tlačí mezi pruhy, na dálnici se předjíždí běžně zprava, auta jezdí v protisměru odstavným pruhem nebo v centru města po chodníku, přes osmiproudovou rychlostní komunikaci kdosi přenáší dveře, v jednom pruhu stojí kůň… I přesto se tam dá jezdit v pohodě, ale chce to předvídavost a postřeh. Policie to celé sleduje a pokutuje jen ty, které dokáže zastavit. Vedle miliónových aut jezdí rozpadající se žiguly a moskviče, kterým nefungují ani brzdová světla. Vraky se často zastaví uprostřed kolony a díky tomu se ve špičce tvoří zácpy.

Na hotelu vládne byrokracie, přezíravost a přezaměstnanost. V jídelně vás dirigují jako ve škole a na patře na vás dohlíží jakási máma klíčnice-uklizečka. Ale to tradičně patří ke koloritu jádra postsovětského bloku. Špatné je, že "orgány" se stále nedokáží za nic omluvit. Ani když vám dají džus jako ocet, ani když vás chybně nařknou z ukradení hotelového ručníku, ani když celé výpravě díky vlastní byrokratické chybě odmítnou dát poslední den snídani. Vybavení pokojů je navíc typicky zastaralé a rozvrzané (ale relativně čisté). Jen ceny jsou jakž takž evropské.

Extrémně ochotní a slušní jsou naopak pořadatelé MS. Potkali jsme tři a o moc víc jich asi nebude. Ředitel závodů je připravený osobně řešit sebemenší drobnosti a vedoucí tréninků někdy roznáší i tři tratě denně (po tréninku to hned sbírají, aby jim nerozkradli lampiony). Pořadatelé říkají, že o MS bohužel nemá zájem ani město, ani vláda, ani média. Že to budou takové komorní závody. Těžko říct, jaký to teda vlastně celé má smysl. Závodníci jsou nucení běhat mezi skládkami a z myšlenek i v reálu odhánět psi. Terény nejsou celkově příliš inspirativní a pobyt s sebou nese řadu zvýšených rizik. Je potřeba připomenout, že Ukrajina porazila při volbě pořadatele právě Českou Republiku, tehdy ještě s libereckým konceptem. To je pro mě osobně stále větší absurditou.

Z čistě sportovního hlediska to však bude mistrovství, které by nám mělo sedět. Terény pro klasiku, štafety a sprint jsou ryze kontinentální a mapy jsou pro nás přirozeně pochopitelné. Všechno se navíc bude odehrávat v místních kulisách, které jsou pro závodníky silné čtyřky mnohem větší mentální zátěží, než pro nás (skandinávci možná divokou skládku s mršinama nikdy předtím neviděli). Naši závodníci přistoupili ke kempu profesionálně – oběhali jsme dostupné mapy a víme přesně, na co se připravit. Osobně jsem přesvědčený, že kontroloři IOF Holt a Tveite dokážou i v daných podmínkách zajistit regulérní závody, které se vyhnou skládkám a umožní závodníkům plnou koncentraci na výkon. Bydleli jsme ve stejném hotelu, jako na MS, jedli jsme místní stravu, bojovali jsme s místním teplem (naštěstí jen polovinu pobytu). Víme, do čeho jdeme.

Přes všechny zvláštnosti i negativa se na návrat na Ukrajinu i na samotný šampionát už teď hodně těším. Máme dobře zacílený tým. Věřím, že uspějeme.

/Radovan

 
tisk
  narozky dnes slaví
 Šimon Navrátil   
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Analýza = zkušenost
OB je sport zkušeností. Zásobu zkušenosti si nejsnáze rozšíříš rozborem vlastních závodů, vlastních chyb.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN