CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA

V deštivém dostihu zakotvila Dana 7. a Bingo 14.

23.07.2007 | zobrazení 5596
Světový pohár pokračoval klasickou tratí s hromadným startem. Běželo se v Mjölby v rámci první etapy O-Ringu.

V první části tratě čekaly na závodníky rozfarstované okruhy, následovala společná druhá polovina kurzu. Les byl poměrně plochý, plný pěšin, ale viditelnost byla často velmi nízká a některá místa byla i obtížně průběžná. Závod měl respekt vzbuzující délku - na ženy čekalo bezprecedentních 13.8km, na muže dokonce 19.8km v severském terénu!

V ženách se od začátku ujala taktovky trojice Jukola, Kauppi (obě FIN) a Niggli (SUI). Na sběrce ještě jasně vedla Minna Kauppi, ale potom předvedla typického "Sandvika" (spletla si doběhový koridor), čehož využila Švýcarka a doběhla si pro další vítězství, tentokrát s náskokem asi dvou metrů. Dana Brožková nezačala dobře, hned v první části prvního okruhu chybovala a do společné druhé poloviny vbíhala 14. se ztrátou 2:43 na čelo. Výbornou pozici držela debutující Lucka Krafková, která po polovině závodu běžela téměř na dohled za Danou - ztráta 3:15. "Jenže pak se mi rozvázala tkanička...," líčí v cíli Lucka situaci, ve které jí utekla skupina. Dana se v závěru dostala až do hry o 4. místo. "Byla to místy strkanice na lokty, to mě trochu demotivovalo. Nechala jsem to až na doběh." Ze skupiny mezi 4. a 14. místem Dana finišovala 7. Lucka doběhla 24., za sebou nechala např. Saru Gemperle, Annu Marsell... Pěkný vstup mezi dospělé.

V mužích se na první televizní kontrole objevil jako druhý Michal Smola. Vypadalo to výborně, v takovém závodě je důležité pohybovat se na čele. Jenže vzápětí přišla velká chyba a po prvním okruhu z toho bylo až cca 60. místo se ztrátou kolem 3 minut. Začátek se bohužel nepovedl nikomu z našich, např. Petr Losman a Tomáš Dlabaja probíhali první televizní kontrolou až úplně na chvostu, kolem 80. místa. "Nechali jsme tam jenom půlminutku, měli jsme to trochu delší," říkají oba. Na začátku se opozdil i Jan Procházka, který díky tomu musel běžet už od druhého kola skoro sám, a Tomáš Dlabaja, který extrémně špatně rozběhnutý závod v polovině vzdal, stejně jako řada dalších borců ze světového popředí. "Vůbec mi to nešlo." Jediný, kdo běžel na hranici svých možností, byl Jan Šedivý, který se držel druhou polovinu tratě ve skupině s Matsem Haldinem a Michalem Smolou. Konečné 18. místo je rozhodně vynikající výsledek. Petr Losman se nakonec protrápil k 37. místu, které mu zaručilo start v A-skupině zítřejšího middlu (tam poběží nejlepších 40).

Naši se shodli, že první polovina tratě, která se běžela jako one-man-relay, byla hodně záludná, protože jednotlivé farsty nebyly rozhozené do strany, ale naopak se ještě vzájemně křížily, takže v lese vládl dokonalý chaos. "Tu první půlku jsi musel fakt běžet podle sebe," popisuje Šéďa.

Dokonalou odvetu za nepovedený NOM si na dnešek připravili Noři. Švédi si libovali, že v závěru tratě běží 11-členná skupina a v ní 4 domácí naděje. Jenže na televizní pasece krátce před cílem se objevili jako první dva Noři a pak chvíli nikdo. Nešvédi se mohli škodolibě radovat... Mladý Audun Hultgreen Weltzien potom prokázal své atletické přednosti a poměrně překvapivě si doběhl pro první vítězství v SP, dvacet metrů před svým krajanem Nordbergem. Alespoň část glorioly pak zachránil pro Švédy svým bronzovým sprintem Martin Johansson. Naopak devátý Emil Wingstedt si na sběrce ulevil jako dlaždič. "Helvete!"

Zajímavostí jsou odběry krve, kterými musí během O-Ringu každý závodník SP projít dvakrát. Naši byli vylosovaní na dnešní ráno. Nejde přímo o dopingovou kontrolu, ale o jakýsi výzkum vedený prof. Saltinem (významný člen antidopingu MOV a známý předsedy IOF). IOF to závodníkům uložila jako povinnost a odmítnutí trestá diskvalifikací. Celé to působí trochu amatérsky, ani nekontrolují ID. Rakušan Zazgornik odběr z principu odmítl, podal protest a nebyl připuštěn do závodu. Aféra se bude dál řešit, i když nikdo netuší jak a podle jakých pravidel. Možná dojde na právníky.

Zítra po poledni se běží middle, ve středu v podvečer sprint.

Situace krátce po startu, kdy závodnice vybíhaly z jednotlivých doběhových koridorů o-ringu. Dana bok po boku se Simone Niggli.

Nor Weltzien pádí do cíle. Už ví, že po 109-ti minutách boje nakonec vyhraje.

Michala Smolu předběhl těsně před cílem vyhlášený spurtér Janne Troeng. Znamená to, že zítra za Bingem místo Matse Haldina poběží on.

Hned za cílem byl Bingo odchycen na další dopingovou zkoušku. Tentokrát podle pravidel.

Šéďa se sebou může být jednoduše spokojený.