CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Lotyšsko vidělo Čechy čtyřikrát na velké bedně
 
03.06.2008 | zobrazení 6234
Mezi nejsilnější české okamžiky v průběhu letošního ME patřily průniky Radky Brožkové do VIP-klubu nejlepších a špičkové výkony našich štafet. Šampionát byl pro nás úspěšný, medailové favority bylo tentokrát potřeba hledat jinde.

Vše se odehrávalo převážně v terénu, který má z našeho pohledu hodně zkušenostní charakter. Běhat rychle a jistě v jemných vrstevnicích není styl nám přirozený. Rychlost je ovlivněná sebejistotou, to se ukázalo hlavně na middlu. Kdybychom se měli cíleně připravovat směrem k těmto závodům, museli bychom rozhodně místní terén v tréninku navštívit. Letošní priority však leží jinde. Ventspils a Olomouc jsou do značné míry dva jiné sporty. Z toho pohledu taky nahlížíme na výsledky. A ty přitom nebyly vůbec špatné.

Česká bilance na ME 2008:

5. místo	 štafeta žen (Stará, Brožková R, Brožková D)
5. místo	 štafeta mužů (Procházka, Dlabaja, Smola)
6. místo	 sprint - Radka Brožková
6. místo	 middle - Radka Brožková
8. místo	 long - Dana Brožková
11. místo	 sprint - Dana Brožková
14. místo	 sprint - Jan Procházka
14. místo	 long - Vladimír Lučan
14. místo	 middle - Smola Michal
17. místo	 sprint - Eva Juřeníková
17. místo	 long - Jan Procházka
20. místo	 long - Juřeníková Eva


(Tentokrát jsme zaznamenali 12 výsledků do 20.místa. Na minulém ME v Estonsku to bylo 7.)

Už při kvalifikaci sprintu se opět ukázala postupující vyrovnanost širší světové špičky. V městském závodě už pro borce s pětkou přes 16 minut téměř není šance na postup do finále. Kvalifikační panika vyvrcholila po kvalifikaci na long, kde v mužích vypadávali i borci se ztrátou kolem čtyř minut a o postup se třásly i některé světové hvězdy, které běžely solidní závod bez větších chyb... O to víc nás může těšit celková kvalifikační úspěšnost našeho týmu. Kromě zaváhání mužů na sprintu (hlavně Olaf) se našim dařilo postupovat v hojném počtu - vždyť třeba na middlu v kudrlinkách jsme byli 3.-6. nejúspěšnější tým co do počtu kvalifikantů. Snad jsme dokázali zúročit větší tréninkové zaměření na mentální faktory výkonu... O šíři současné světové špičky svědčí fakt, že i přes 6 startujících borců z nejsilnějších výprav se do finále individuálních závodů protlačili v obou kategoriích vždy zástupci 15-20 zemí (ve finále startuje 51 lidí)!

Kvalifikace je A, ale finále je B. Nový závod. V Lotyšsku kladla všechna finále velké nároky na flexibilitu závodníků - a to je dobře. Finále sprintu nabídlo pár kontrol v písečných dunách, klasika úplně neznámý unikátní terén (a stojící vodu v bažinách) a middle vrhl závodníky přímo do močálovité oblasti, kterou si předtím neměli možnost nikde naostro vyzkoušet. O to víc hrál roli rejstřík terénů, které ten který závodník kdy oběhal. Naši v žádném závodě celkově nepropadli a v obou kategoriích vždy někdo zaběhl špičkově. Pódiová umístění na takhle nabitém ME jsou let na Měsíc, ale i na umístění do dvacítky je potřeba předvést špičkové umění i formu.

Šampionátu dominovali Rusové, Švédi a Finové. Dalo se to čekat, všichni mají takové terény doma a jsou v nich zvyklí naplno závodit. Trochu překvapily slabé výsledky Norů - nebýt dvou vítězství Hausken, nezanechali by Noři na ME výsledkově téměř žádné stopy. Cenné kovy vybojovali zástupci sedmi zemí, naši se v medailovém přehledu neobjevili - ale jen o ony čtyři štafetové vteřiny. Ve statistice "olympijských bodů" za 1.-6. místo jsme ale sedmí:
1	FIN	38
2	SWE	35
3	RUS	33
4	SUI	22
5	NOR	17
6	FRA	9
7	CZE	6
8	LAT	5
9	GBR	3
10	EST	1


Statistika počtu pódiových umístění je ještě příjemnější (ono je potřeba najít si vždycky tu "svoji" statistiku...):
1	SWE	12
2	FIN	10
3	RUS	8
4	SUI	6
5	CZE	4
	NOR	4
7	FRA	2
8	GBR	1
	LAT	1
	EST	1


Šampionát se celkově vydařil. Organizace byla úsporná, ale efektivní. Mapy a tratě vykazovaly špičkovou úroveň. A pořadatelé byli navíc velmi příjemní a klidní. Pohodová, lidská atmosféra vládla i mezi námi. Nikdo z našich na MS vyloženě nezklamal - ani Osvald Kozák, který dvakrát poměrně těsně nepostoupil z kvalifikace. Na domácích závodech by s takovými výkony patřil rozhodně k nejlepším. K pohodě hodně přispěla i rehabilitační linka Jordánková-Klechová, která docílila toho, že nikdo z našich neměl v průběhu supernáročného programu nějaké vážnější zdravotní problémy. Moc díky!

MS se nezadržitelně blíží. Nejbližší týdny tak připadnou na nějaký ten zásadnější trénink, závody teď zase na chvíli půjdou trochu stranou. ME potvrdilo naší konkurenceschopnost na mezinárodním poli, a to je cenné poselství. V klidu potrénovat, v klidu předvést. Olomouc next.

/Radek Novotný

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
No shortcuts!
"Tvrdě trénuj. Na vrchol nevedou zkratky, jen krev, pot a slzy. Musíš umět překonat bolest. Vědomí, že to dokážeš, tě nesmírně posílí." (Kent Olsson)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN