CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA

Student Smola (potřetí) zlatý na klasice

31.07.2008 | zobrazení 5804
AMS se přesunulo do hustých bažinatých lesů. Běželo se o medaile z klasiky. A stejně jako v letech 2004 a 2006, i dnes vyhrál Michal Smola.

"Chtěl jsem obhájit zlato, ale bylo jasné, že to nebude jednoduché. Zelený plochý terén není úplně moje parketa," přibližoval své předzávodní rozpoložení spokojený šampión. "Docela mě překvapilo, že jsem záhy doběhl Bertukse. Ten byl na jaře osmý na klasice na ME v podobném terénu. Pak jsme běželi spolu. V největší bažině ve 2/3 tratě jsme chybovali. Spletli jsme si pěšinu a úzký žlutý proužek. Rozdělili jsme se, on našel kontrolu asi o minutu dřív. Pak jsem ho ještě zahlédl, později už ne. Skoro jsem si myslel, že mě porazí. Musel se pak někde pořádně ztratit... Do cíle jsem pak běžel společně s Rusem, který bloudil v té samé bažině," přibližuje Bingo dění na trati. "Celkově jsem tam nechal tak dvě minuty," hledá rezervy. V závodě, kde bílá barva na mapě rozhodně neznamená čistý průběžný les, je to kvalitní vizitka.

Solidní výkony podali i desátý Kozák a patnáctý Kodeda, který startoval jako jeden z provních, což bylo v podrostovém terénu znatelnou nevýhodou. Tomáš Dlabaja běžel špičkově jen první půlhodinu do divácké kontroly. "Pak jsem udělal chyby a klesla mi bojovnost." A bojovat bylo potřeba, jinak čas naskakoval.

V ženách drtivě zvítězila Finka Bodil Holmström, která dokáže i v netradičních terénech běžet poměrně jistě. Všechny ostatní závodnice už více či méně výrazně chybovaly. Za podmínek výrazně snížené viditelnosti může i malý omyl znamenat velkou chybu. Své o tom po dnešku ví i Dana Brožková. "Bodil mě po chybě doběhla už na začátku, pak jsem jí ale zase cukla." Dvě minuty dokázala Dana ještě vymazat a znovu se ujala vedení. Pak však přišla sedmiminutová chyba a propad až na 22.místo. Skvělý závěr už stačil jen na průnik do první desítky. "V tomhle terénu nemám naběháno, necítím se tu tak jistě," naznačila Dana příčinu své minely.

Chybovalo se hodně, mapa rozhodovala. O bludný kořen zakopla několikrát i Radka Brožková, hlavně dvojkombinace 8+4 minuty byla umrtvující. "Už jsem si myslela, že půjdu do cíle bez té kontroly," popsala Radka své pocity z tápání v bažinatém lese. Na ženské straně tak bude se svým výkonem zřejmě spokojená jen Jana Panchártková. "Několik minutovek by se tam našlo, ale vzhledem k tomu, jak to v tom lese vypadalo, to beru."

Zítra se běží middle. Podle místní hvězdy Olle Kärnera by terén měl být otevřenější a běhatelnější, stejně jako při štafetách. I tak se dají očekávat velké chyby, velké zvraty a nová překvapení.

:: mapa long muži (s postupy Michala Smoly)