CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









SmartMaps vybaví reprezentaci GPSkama, jednu můžeš mít i ty
 
11.12.2008 | zobrazení 6827
Další malá revoluce? Ještě nedávno drahý luxus s malou přesností, dnes běžný přístroj pro široké masy. Řeč je o GPS. Konkrétně o GPS hodinkách - přece jen "pána v krabičce" už má na okně v autě kde kdo...


Jdete si zaběhat někde, kde to vůbec neznáte. Po tréninku si jedním kliknutím stáhnete data do počítače a na webové mapě se vám hned přesně zobrazí kudy jste to vlastně běželi. K tomu je vám naservírovaná řada údajů - víte přesně kolik jste toho uběhli, kolik zhruba nastoupali, znáte časy a polohu jednotlivých mezičasů. Je-li v přístroji zároveň zabudovaný sporttestr, můžete to všechno dát do vztahu s tepovou hodnotou. Vychytávek je samozřejmě celá řada, ale k tomu slouží návod.

Pro orienťáky je mimořádně cenné hlavně využití dat z GPSky ve spojení s programem QuickRoute, který vyvinul švédský reprezentant a IT podnikatel Mats Troeng. Po otevření vaší trasy z GPS nad podkladovou mapou se vaše linie probarví v závislosti na aktuální rychlosti v tom kterém bodě tratě. A to nám umožňuje studovat chování závodníka a rychlost pohybu v jednotlivých částech terénu mnohem věrněji než doposud, kdy byly naše závěry založené zejména na hypotézách a odhadech.



Teď si může každý závodník sám studovat svůj pohyb na trati. Je možné srovnat skandinávský způsob orienťáku se zastavováním s plynulým kontinentálním letem. Každý také může jasně vidět, že na cestě nebo louce je schopný běžet třeba o 1.5 minuty na kilometr rychleji než přímo lehkým terénem. Je to samozřejmě zase nějaký čas strávený s OB navíc, ale přiznejme si - vždyť nás to baví! ;)



Díky firmě PLANStudio a značce SmartMaps začně v nejbližší době využívat výhody GPS-civilizace v širší míře i reprezentační družstvo.

Džípíesek je samozřejmě na trhu široká škála - liší se kvalitou přijímače, velikostí hodinek, bohatostí funkcí (i když ta jako obvykle u většiny typů spíše přesahuje využitelnost) a samozřejmě cenou. My jsme zvolili cenově dostupný přístroj NaviLock se zabudovaným sporttestrem (ten je klasický s hrudním pásem).

Pokud si i vy chcete znásobit prožitek z OB při analýze doma u počítače, SmartMaps nabízí stejný přístroj (nebo ve variantě i bez sporttesteru) českým orienťákům ve svém internetovém obchodě:
http://www.smartmaps.cz/obchod/gps-prislusenstvi/

Orientační běžci mohou navíc využít slevu 10% z ceny uvedené v běžné nabídce.

Přístroj už nějaký čas používají např. Michal Smola nebo Jan Mrázek.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Co všechno má regenerační vliv?
- kvalita samotného tréninku
- spánek
- životospráva
- denní rytmus
- regenerační pohyb (nízká intenzita; jiné sval. skup.)
- strečink
- kvalitní strava
- pitný režim
- vodní procedury (teplota vody hraje důležitou roli)
- tepelné procedury (sauna; pára méně vhodná)
- masáže
- psychologické postupy
- a některé netradiční přístupy: akupunktura, akupresura, ultrafialové záření, infračervené záření, aromaterapie, dechová cvičení, jóga
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN