CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Do zítřejšího middlu bez Ivči a Páji
 
16.07.2012 | zobrazení 4745
Kvalifikací middlu v členitém a nepřehledném terénu už jsme neprošli v plném počtu.


"Boj od začátku do konce, jsou dobrý", prohlásil na adresu svých svěřenců kouč Radovan poté, co si po závodě jeho prostor rovněž proběhl. "Kamenitá podložka, bílý les úplně čistý jen zřídka. Podobné loňské Francii, takže v takovýchto terénech jsme ale v posledních letech trénovali často".

A hlasy závodníků byly pochopitelně podobné: "nebylo to tak jednoduchý jak to na mapě vypadá", podotýkal Bet nad mapou, když se u stolu dělil s ostatními o dojmy. Terén byl poměrně nepřehledný, bílý les byl v některých místech zaházený klacky nebo i prorostlý mlázím. Pořád byl sice ještě celkem průběžný, i zeleným se dalo proběhnout, ale pokud se nabízela obíhačka po cestách, byla dobrá už jen kvůli jistotě polohy. Kontroly jako srázky, prohlubně či jámy se špatně hledaly a mnohdy nebyly do poslední chvíle vidět. Na mnoha místech byly navíc nezmapované pěšiny, které pocitu jistoty nepřidaly. Hned začátek byl v tomto smyslu ukázkový: "Na jedničku (33) jsem šel v podstatě celou dobu po cestě", povídá Bet, žádná ale v mapě nebyla. Zato jiná úvodní farsta, 32, prohlubeň v bočním údolíčku, nebyla do poslední chvíle vidět, zmiňovala Dana.
Mnohdy se špatně dohledávalo i od posledních záchytných bodů před kontrolou, jednu z takových zkušeností udělal Bet na šestce (45): "šel jsem na jistotu od srázku (pozn. - už na okraji kolečka kontroly) a prostě jsem tu jámu nenašel. Nakonec jsem tam moc nenechal, ale zaskočilo mě, že se to nedalo najít..

Výborný výkon podal Vojta Král, skončil čtvrtý, 2,5 minuty za Thierrym, který se nakonec dal do kupy po nedávném zranění. Půl minuty za sebou nechal Vojta i Baptista, vítěze švýcarských nominaček v této disciplíně (ale můžeme se dohadovat, zda se den před finálovým výkonem trochu nešetřil). "Možná jsem trochu zaváhal na jedničku", potvrzuje i on, že prostor úvodní kontroly byl docela nepřehledný. "Na čtyřku jsem možná seběhl trochu zbytečně dolů, od pětky jsem namířil k devítce, která byla o kousek vedle a myslel jsem že je to šestka. Ale za chvíli mi to došlo, tak se skoro nic nestalo, jen bych možná jinak šel volbu spodem po cestě." Dobrý pocit mohl mít naopak z postupu 4-5, který šel na jistotu obíhačkou po cestách zleva. O sekundu rychlejší na něm byl z jeho rozběhu jen Lundanes,

Frázi o nováčkovské dani nakonec bohužel potvrdil Pája. Přitom se mu podařilo jít začátek s jistotou a bez chyb. Když po závodě uvedl, že šel asi i moc pomalu, možná tím spíš potvrdil, že dokázal jít takové tempo, jaké bylo v tomto terénu třeba. První chyba přišla na šestce (46), kde měl problém řeba i Bet. "Přeběhl jsem to až na pěšinu", ztráta ale nakonec činila přs dvě minuty. Poté měl pořád ještě mezičas na posledním postupovém místě, ale hned o dvě kontroly dál (48) následovala další ztráta. Přitom kontrola (kámen na rozhraní hustníku, které se nabíhalo na kolmo) se neschovávala daleko. "Věděl jsem, že nesmím zaběhnout do toho hustníku, viděl jsem pod sebou hranu, na jejímž konci to mělo být", potvrzuje nepřímo, že dnes některé kontroly opravdu nevyskakovaly. I přes nejrychlejší finiš ze svého rozběhu to už pak nakonec nestačilo. Na postup to chtělo být o 48 sekund rychlejší.

Ivetě i Daně se závod povedl, jediného většího zaváhání se obě dopustily na téže kontrole (47). Přeběhla jsem až na pěšinu a radši jsem po ní popoběhla opačným směrem do zatáčky, abych si byla opravdu jistá, kde jsem. Do dohledávky jsem pak šla radši až od jámy." V podstatě stejně začala dohledávku Iveta, rovněž byla výš než kontrola a přeběhla až na pěšinu. "Zachránila mě Sara Lüscher, která startovala v jiném rozběhu dvě minuty za mnou. Viděla jsem ji jak opodál sbíhá ke kontrole." Na to se ale historie neptá a Iveta skončila třetí, 1:51 za božskou Simone.

Ivča neprošla bez chyby už úvodní části, největší chyba přišla hned na dvojce. V průběhu závodu se dotáhla ještě na postupové umístění, o to nakonec přišla sérií chyb na třech kontrolách v závěru. Nemalá ztráta 12:09 přitom znamenala jen minutu od čtvrt od postupové čáry. Její rozběh vyhrála Tove Alexandersson, účastnice JMS, které skončilo v sobotu u Košic. Mínu porazila o 1:40... Na ženských tratích se postupovalo se ztrátou 7:27 - 10:58 min, na mužských 3:17-5:50.

Stavitel (a ani IOF kontrolor) si nedal moc práce s tratěmi, jednotlivé rozběhy byly poměrně málo farstované a v jednom místě měly dámské tratě postup v protisměru pánských.

Výsledky, mapa

Kocbach















 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Jak vyzrát na kyselinu?
Anaerobní toleranční trénink rozvíjí schopnost lépe ustát a odbourávat tvořící se laktát, který omezuje výkon. Pro orienťáka je vhodné např. běhat opakovaně 30-90" naplno do kopce s pauzou 2-3x delší. Doba úplného zotavení je dlouhá - 24-96 hodin. Tréninkový efekt je krátkodobý a úplně zmizí během měsíce. Používá se jako ladící trénink, 4-8 týdnů před závody.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN