CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Únorovka Hradec - rekapitulace
 
10.02.2014 | zobrazení 5333
Jarně naladěná příroda nám umožnila vydat se téměř ve stopách loňského JMS. Jen kopcovitou klasiku jsme si tentokrát nedali.


1 - NOB Roudnička

Noční na hnnědozelené mapě. Díky na hradecké poměry bohatému reliéfu pro většinu dobře zvládnutelný úkol. Překvapivě největší problémy tak dělala dohledávka K4, kde byly jen fáborky a ne reflex.
Pocit z tréninku trochu nabourala ukradená K19 na mužské trati.
Časy v průměru cca 65-75min včetně klusu na start a z cíle. Příjemné zázemí na klubovně SHK u Biřičky (díky).

[mapa NOB D]
[mapa NOB H1]
[mapa NOB H2]

2 - MIDDLE Čertovy skrýše

Technický middle v jednom z nejnáročnějších terénů východočeské oblasti, opět na mapě bez cest a bez žluté.
Nepříjemným překvapením (v HK vládlo jaro) byla téměř souvislá sněhová pokrývka, která už tak obtížný úkol ještě o stupeň ztížila.
Chovanci z léčebny Poklad nám bohužel stihli zahodit jednu kontrolu, takže výkony prvních několika borců tím byly nabourané. Některé seběhnuté dvojice se taky musely nuceně zastavovat, proto jsme mezičasy poslali jen na mail aby nevznikaly falešné spekulace.

Opět jsme aplikovali stínovací metodu, tentokrát hlavně sledování kluků klukama. Ti, kteří sledovali tak běželi trať 2x, což vůbec nebylo zadarmo (nejdřív na svůj výkon, později jako vlající svědomí).
Dvojice: Miloš/Šéďa, Maroš/Bet, Mára/Pája, PK/Vojta, Míša/Danáč. Večerní zhodnocení už se neodehrávalo v tak profesorském duchu jako minule, protože i někteří lektoři se tentokrát pořádně vychybovali - terén byl oproti skalám mnohem nejednoznačnější, objekty často vágní a sníh hodně ztěžoval samotný pohyb...
Nicméně hlavní cíl byl opět bohatě naplněný - poměrně dlouho jsme o tom mluvili, jak v párech, tak potom společně při rekapitulaci. A tím jsme si mimoděk fixovali to nejdůležitější - že je klíčové aktivně myslet a furt něco řešit.
Mladším byla vytýkána hlavně občasná absence plánu a sázka na náhodu při náběhu na některé zjevně extrémně těžké kontroly. Ostatně, ta důslednost a serióznost při řešení navigace je už tradičně ten hlavní mezigenerační rozdíl. A hlavní důvod rozevláté výkonnosti těch mladších. Zvažte to!

Do analýzy jsme zase zapojili i GoPro - Vojta natáčel pana Kubelku. A tak jsme si některé citlivé momenty mohli probrat přímo na figurantovi, což je mnohem názornější.

[mapa MIDDLE celá]
[mapa MIDDLE část 1]
[mapa MIDDLE část 2]

[GPS - 2D rerun]



3 - KOMBOTECH Koliba

Fáze na procvičení základní techniky se skládala ze tří delších okruhů o celkové délce, která odpovídala tréninku na klasiku. Trénink bylo povoleno libovolně pokrátit, celý ho proto absolvovalo jen pár bojovníků (v čase kolem 1:45h). Končili jsme se stmíváním.

Jednotlivé okruhy:

[směr a plán] - klasická "švýcárna", nutící k přesnému použití busoly, zpestřená o paměťákové postupy, podporující tvorbu plánu
[vrstevnice a směr] - vrstevnicovka, která vzhledem k plytkosti vyžadovala také zapojení busoly
[zelená housenka] - trať na plynulost (odběhy, plán) a pochopení zelené vrstvy

4 - SPRINT 1

Městský sprint v poměrně jednoduchém terénu. Frekventované silnice se směly přebíhat jen po přechodech pro chodce, vyznačených v mapě. To navozovalo situace, které jsou často součástí světových sprintů.
Trať také byla postavená trochu záludně. Například při postupu na K4 si mnozí mohli uvědomit, jak důležitá je předzávodní teoretická příprava, protože problémy tohoto "mimoúrovňového" typu jsou za běhu těžko řešitelné.
Stejně tak je chytákem K11, kde je nutné číst popis. Ale někteří stavitelé se v tom vyžívají a proto musíme být bdělí.
U K3 jsem pak mohl v reálu vidět, jak někteří (zejména papírově slabší) borci nemají vůbec představu o situaci v kolečku.
Zajímavý byl už postup na jedničku, kde většina "opisovala" od prvních startujících a hromadně se běhal jasně nevýhodný postup.
Specifikem byla i snadná možnost být disk, protože v terénu nebylo nic otejpováno. Ze zákresu je vidět, že těch diskvalifikací by byla celá řada.
Shrnuto: stále to většinou chce víc rozvahy a informací. (A na startu se taky trochu soustředit, jestli to má k něčemu být.)

[mapa SPRINT 1 - Náplavky]
[výsledky SPRINT 1]
[RouteGadget SPRINT 1]

5 - SPRINT 2

Po krátké cca 45´pauze následoval druhý sprint, pomyslné finále v historickém centru Hradce Králové, tak trochu po stopách JMS.
I tady byla snaha zařadit na trať několik vyložených chytáků, testujících dočítání celého postupu, pochopení ISSOMu a samotný postřeh. Opět dodávám, že taková stavitelská filozofie je chybná, nicméně používaná.
Čtení popisu a rozklíčování situace tak hrály zásadní roli u K7 (pod mostem), zejména pro ty, kteří běželi předchozí postup spodem.
Vyloženým špekem pak byla slepá ulička hned za K9, do které zaběhla možná dobrá třetina až polovina startujících. Obrovská časová ztráta. Svou záludnou roli tu hrál i fakt, že pletivo, kterým byla ulička uzavřená, bylo vidět až z blízkosti.
Trať také, stejně jako první sprint, obsahovala volby postupů, nabízející řadu vysloveně pomalých variant. Až bude zakresleno v RG, objeví se tu ještě na tohle téma analýza.
[mapa SPRINT 2 - U slepého Honzy]
[postupy SPRINT 2 - Vojta Král]
[výsledky SPRINT 2]
[RouteGadget SPRINT 2]


Máme za sebou další čtyři kvalitní fáze. Tentokrát ne všechno úplně vyšlo - pár ukradených kontrol, rozjeté časy v SI krabičkách, sobotní noční hluk přímo pod našimi pokoji... Povedlo se ale udělat pár hodin hodně specifického tréninku a aktivního myšlení.
Díky všem za pozitivní přístup. A nečlenům za vítaný sparring.

Další akcí už je týdenní kemp ve Slovinsku začátkem března, společně s Norama. Tam už by to chtělo seriózně budovat pozitivní vyhlídky směrem k nominačkám a ME.


/kauč

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Poznávej různé terény!
"Nikdo se nestane mistrem světa na své vlastní zahradě. Tam se můžeš stát jen mistrem té zahrady." (Kent Olsson)
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN