CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









VT Švýcarsko day by day - zkušenosti, poznatky
 
03.07.2003 | zobrazení 4744
VT ve Švýcarsku jsme absolvovali v počtu 6H + 4D + 1RT. Bylo to krátké, ale poměrně náročné, i vzhledem k zdlouhavému cestování mezi terény v podmínkách rekordně vysokých teplot (až 36°C).


DEN 1

Cesta HK - Praha - Küssnacht am Rigi (Zug). Celkem 860 km za 10 h s několika delšími přestávkami. V Zürichu hodinová zácpa - milionové město nemá obchvat. Ubytování v hasičské zbrojnici na společné cimře - celkově naprosto vyhovující úroveň. Paušální poplatek 240 CHF na noc za všechno.
Slíbené tréninkové mapy ještě nedorazily.

DEN 2

Ráno přilétá Lála s Martou - 2x přes Zürich ;-( Píchal se Sosákem se vydávají na horu nad ubytovnou, kterou zdolávají po 72-minutovém výběhu (1797 m n.m.). Ostatní podle chuti.
Odpoledne vyrážíme do Flimsu (blízko Churu) - 155 km, převážně po dálnici, 1:45h (ve Švýcarsku se na dálnici smí max 120km/h). Flims - horské středisko na horním Rýnu 1100 m n.m., v blízkém Trinu bude při MS centrum závodu middle.
1. společný mapový trénink - middle terén: Mapa Uaul Grond Flims, 3-4 mapové okruhy 1-2 km dlouhé v charakterově odlišných částech mapy. Terén velmi členitý, místy poměrně příkré svahy s velkými skálami a prohlubněmi. Mapa poměrně hrubá, místy až špatná. Snížená viditelnost - horský les. V části prostoru nepříjemný podrost - převážně vysoká tráva. Kamenitý podklad, v kombinaci toho všeho pak i celkově nízká průběžnost. Takové to na MS nemůže být - příliš pomalé (muži mají běžet pod 7 min/km).
Navštěvujeme jedinnou plošší část mapy podobnou zakázanému závodnímu prostoru hned vedle - tam se dá běžet celkem slušně, les se i trochu "otevřel".

DEN 3

Mapy opět nedorazily - kopírujeme další tréninkový prostor.
Dělíme se na 3 skupiny. Ty menší zahrnují klasiky (Lála, Dana) a sprintery (Ruda, Sosák, Marta). Klasici neodolávají vábení hory nad ubytovnou a také oni vybíhají na vrchol. Sprinteři jedou prozkoumat centrum Rapperswillu, při MS dějiště závodu ve sprintu. V rámci běžeckého tréninku také navštěvují nevábný tréninkový prostor pro klasiku - mapu Pfaffensteil a potvrzují, že je to opravdu "zelené".
Middlaři valí opět do Churu na mapu Ils Aults. Terén je tentokrát mnohem přátelštější. Dobře průběžný, středně kopcovitý. V plošších částech množství vrstevnicových detailů, fádní příkré svahy. Převážně bez podrostu. Mapa opět nic moc. Trať 5.1 km zvládají kluci s pár chybama za 38 minut, tak nějak by to při MS mohlo vypadat. A mapy budou určitě lepší.
Po polední siestě a koupání v tyrkysovém horském jezeře Lag la Cauma u Flimsu vyráží kluci ještě oběhnout hranici zakázaného prostoru. Bingo je mazaný, bere si na to pro všechny případy australský repredres. Zjištění: v této části je to trochu humus kam až oko z cesty dohlédne.

DEN 4

Švýcarský celostátní žebříček na mapě Meggerwald, shromaždiště v jedné ZŠ v Luzernu. Na startu je kompletní švýcarská špička a několik zahraničních hvězd - jsou tu Britové, Švédky, Italové a Francouzi tu dokonce běží nominačky. Je úmorné vedro a na start se jede autobusem. Místní terén je velmi atraktivní z pohledu MS, protože je prý jediný podobný terénu pro závod štafet u Jony. V reálu se dá místní kopcovitý lesík s množstvím cest přirovnat k některým nevábným prostorům u Ostravy či remízkům u Dobrušky.
Závodu se z tréninkových důvodů účastníme všichni. Muži předvádějí až na rekonvalescenta Binga z tréninku solidní výkony - vítezný Francouz Gueorgieu běží za 82 min, naši 87-91. Ženám se to samé bohužel nedaří a všechny výrazně chybují - v součtu každá přes deset minut. Ztráta na Simone Luder je hrozivá, i vzhledem k tomu, že "Sime" opět exceluje a vítězí o 7 minut v kilometrovém průměru, za který se nemusí stydět ani muži... O favoritce pro MS není pochyb. Zajímavostí jistě je, že ženská trať měří 10.5 km proti mužským 13.0. Výrazně jiný poměr, než na jaký jsme zvyklí u nás.
Po závodě se přesunujeme na severní předměstí Zürichu do ubytovny místních skautů. Travička zve k fotbálku, holky se nechají blízkostí lesa zlákat k výklusu a půlhodince cvičení s hudbou. A taťka Ruda opět s chutí vyváří ;-)

DEN 5

Tréninkové mapy nedorazily a nedorazí. Takže opět kopírujeme.
Dopoledne bereme trochu volněji - vyrážíme do Rapperswillu dokončit důkladnou prohlídku místa sprintového (zlo)činu, někteří se jdou proběhnout do lesíku sousedícího se štafetovým prostorem. Žádné překvapení - prý je to i tam dost zarostlé.
Ruda už má Rapperswill v malíčku a zkušeně nás provádí "po trati" i průchodem pod tratí. Centrum města s hradní vyvíšeninou na břehu jezera je půvabné a svojí konstitucí se pro sprint náramně hodí. Je zde navíc vyloučena automobilová doprava. Mr Park nám ukazuje předpokládaná uzlová místa tratě a svůj tajný trumf - plánovaný sjezd po šestimetrovém kandelábru. Čtyřmetrovou terasu pak označuje i bez závodního stresu za místo vhodné k seskoku bez padáku. Je to holt specialista ;-) Únavnou prohlídku zakončujeme ve vlnách Curyšského jezera. A to ani netušíme, že toto pondělí je podle análů nejteplejší 23. červen v historii Švýcarska - 36°C ve stínu.
K večeru (odpoledne jsme totiž všichni na chvíli omdleli) vyrážíme omrknout mapu Chomberg-Brütten, prostor těsně navazující na prostor klasiky. Chceme omrknout zejména nevábně se tvářící prudký svah, který je bohužel velmi věrnou kopií svahu na mapách pro klasiku. A udělali jsme zkušenost, kterou bylo potřeba zažít: celý svah je tak prudký, že je velmi problematické se v něm byť jen udržet, natož traverzovat. Místy navíc ztěžují postup větrem pokácené stromy. 15 minut na kilometr... Plošší části mapy úlevu nepřinesly, všude se válí množství nižšího i vyššího podrostu, místy s klacky. Úroveň mapy strašná - taková ta omalovánka, kterou patlal dokupy celý klub. Odjíždíme se smíšenými pocity - ti, kteří klasiku nepoběží jsou za to rádi a ti, kteří ji mají běžet... Ti už nechápou vůbec nic. Hlavně ne způsob, jakým se v takovém terénu dá přemostit skoro 17 km za 90 minut (kluci) či 11 km za 70 min (holky)... Začínáme být přesvědčeni o tom, že směrné časy nebudou dodrženy. A když zaprší? Tak bude show - celý svah je totiž tvořený jílem.

Večer stmelujeme kolektiv při grilování, Ruda se převtěluje do hororového chasníka Fredyho Krugera. Dlouho se nám v tom hicu nedaří usnout.

DEN 6

Na společný štafetový trénink u Luzernu se Švýcary, Švédkama a Italy přijíždíme v souladu s naším naturelem s mírným zpožděním, ale oni spořádaně čekají... Běží se muž - žena po dvou úsecích na cca 15 a 30 minut. I přes značnou únavu hrajeme v představení důstojnou roli a česko-švédská štafeta Jenny Johansson - Píchal dobíhá jako druhá jen těsně za domácí dvojicí Luder - Schneider. Je vidět, že Švýcaři berou celý trénink velmi vážně - ještě neměli nominačky a hlavně mezi muži bude o nominaci velká rvačka. Za zmínku stojí i fakt, že trénink organizuje celkem asi 8 lidí.
Odpoledne podnikají klasici automobilový průzkum závodního prostoru u Winterthuru. Výprava se jen utvrzuje v dojmu, že svahy jsou opravdu prudké a zasekané a že les je celkově velmi zarostlý.
Doufáme, že místní světová legenda Thomas Bührer nám večer do problému vnese trochu světla. Pozvali jsme ho totiž na neformální besedu a on naše pozvání vstřícně přijal.

BESEDA S TOMEM BÜHREREM

...trvala 3 hodiny za které nám domácí profesionál nezištně a s humorem poodhalil mnohé ze zákulisí MS a švýcarského OB včetně svých osobních tipů na podobu závodů na MS. Tady jsou poznámky, které byly pořízené v průběhu večera:

Sprint - Rapperswill

- Thomasův koncept počítá s vyvedením ostrého startu za trať do centra města - větší část tratě by se tak mohla běžet v historickém centru
- podběh pod tratí bude spíše pod silničním mostem než pod nádražím
- rozhodně se nepoběží na žádném novém mapovém klíči - Thomas dostal k posouzení několik návrhů klíče pro mapu na sprint a všechny se podobají standartu PWT
- dá se očekávat rychlý závod s férovýma, jasnýma kontrolama. Chyby se mají dělat z rychlosti a volbou postupu, ne při jemném čtení mapy. Ale mohlo by to mít blíž k PWT než ke sprintům IOF.
- podle Thomase se nepůjde do Kinderzoo
- favority závodu jsou prý Omelčenko, ale jmenován byl i Sosák (zapomněl na Rudu...), mezi ženami disponuje prý Thomasova přítelkyně Marie-Luce Romanens o třídu vyšší rychlostí než ostatní a měla by jí uplatnit

Klasika kvalifikace - Zugerberg

- nebude problém postoupit - 51 lidí po 3 z jedné země, to je hodně, vyplatí se však zaběhnout dobře - finále bude zarostlé
- podklad nebude příliš rozměklý, přesto se vyplatí obíhat hodně po cestách
- fatální chyba: snadno seběhnout jinam a ztratit hodně výšky - stojí hodně času
- zelená je opravdu zelená!
- mapa bude OK, aktuální - nezvykat si na špatných tréninkových mapách na "neprostupnou žlutou" apod.

Klasika finále, Winterthur - Eschenberg

- švýcarské cesty jsou většinou zpevněné a rovné - je velmi výhodné je používat, jsou rychlejší než obvykle
- Sammerberg - relevantní nová mapa podobného terénu od mapaře MS
- start finále asi nebude na shromaždišti - říká se, že stavitel to nechce
- není vyloučeno, že postaví most přes řeku
- vyplatí se na staré mapě studovat možné přechody přes zářezy
- pro závod se bude používat zhruba stejná taktika jako pro běžné kontinentální závody, např. MS 91 Rabštejn nebo SP 2002 Brno
- na trati budou dlouhé úseky - stavitel je rád používá
- bude to dlouhé (i Thomas si myslí, že avizované vítězné časy budou výrazně překročeny)
- mohou tam být volby postupu, kde si všichni budou myslet, že udělali jasnou chybu a přitom to bude OK volba (bude to zasekané, pocitově pomalé)
- v místních svazích se místy leze po všech čtyřech
- vyplatí se být odvážný a na počátku tratě do kopců jen JÍT, nesnažit se všechno vyběhnout
- oblasti polomů se do map kreslí jako hustý podrost (snad viz model)
- švýcarské mapy se stále mapují stylem jako do patnáctky, tzn. s poměrně velkým stupněm generalizace, např. se nekreslí stromy a keříky na otevřených prostorech atp.

Middle - Trin

- mapa Ils Aults bude sloužit jako model - bude to asi podobné (Thomas nám ukázal poslední přemapované verze map Ils Aults a Bonaduz - ty jsme my nedostali, holt výhoda domácího prostředí :-)
- shromaždiště by mohlo být pro obě kola na jednom místě
- do zakázaného prostoru v části mapy Uaul Grond by se mohlo jít jen okrajově
- nejpodobnější je prý mapa Bonaduz, která leží na druhém břehu Rýna než je závodní prostor (tam jsme nebyli - stará mapa vypadala dost neatraktivně)

Štafety - Jona

- skloubit štafety a middle bude náročné zejména z hlediska stravy, odpočinku a cestování (štafety se naštěstí běží až odpoledne)
- les bude rychlý, kontinentální bez větších záludností - paradoxně se však v takových terénech na MS dělají velké chyby v důsledku vypjaté závodní situace
- dá se očekávat velmi těsný závod až do konce, je to v zájmu pořadatelů i médií
- větvené kontroly se ve Švýcarsku stále dávají spíše do hnízd blízko sebe (takové stavbě tratí nahrává i tvar lesa, který je velmi úzký a pro stavbu tratí je třeba použít hodně kontrol)
- úspěch Švýcarů (3x mistři světa v řadě): soustředili se zejména na štafetu, osobní ambice v jednotlivcích potlačili do pozadí (ale to samé prý dělali i potom, když už se tolik nedařilo...)

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Co fyziologicky obnáší "zotavení"?
- uklidnění, návrat funkcí do klidového stavu (srdce, dýchání...)
- obnova energie
- obnova rovnováhy vnitř. prostředí
- výstavba tkání, syntéza bílkovin
- odstranění zplodin látkové výměny
- pokles svalového napětí
- snížení emočního napětí Jednotlivé složky vyžadují různě dlouhý čas.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN