CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Než bude zveřejněno - dospělí
 
24.10.2014 | zobrazení 4733
Z poslední akce plánu letošní sezóny jsme teprve dosedli a už se budeme nadechovat do té další. Pardón, jasně, mezi ty nádechy ještě patří i výdech, aby se hlava úplně nezatočila.

Brzy bude zveřejněné složení dospělé reprezentace pro sezónu 2015. O tom kdo by mohl zapadnout do které škatulky by snad něco mohla naznačit stručná charakteristika jednotlivých úrovní týmu. Rádi bychom trochu jasněji jednotlivé skupiny vyprofilovali. Samozřejmě jako vždy, jedna věc jsou vize a druhá pak jejich naplnění v prostředí našich omezených zdrojů. Nicméně věřím, že k určitému posunu zase dojde, zejména snad v míře aktivace přechodového inkubátoru, kterému budou navýšené i finanční zdroje a bude mít jasnou linii v plánu RD. Základním předpokladem členství v této pracovní skupině pak bude jednoznačně individuální snaha o výkonnostní posun.

Úvodní sraz se bude konat 27.-30.11. na Blatinách.

Jak už bylo avizováno stávajícím členům RD, očekává se, že na úvodním srazu budete trochu rozběhaní, abyste mohli důstojně absolvovat např. už téměř tradiční terénní kilometry.

Dalším požadavkem bude předložení výsledků zátěžového vyšetření na běhátku, absolvovaného v průběhu listopadu 2014. Nově upřesňuju, že toto vyšetření bude požadováno od členů RDB a U23.

Cílem je získat hodnoty, které potom porovnáme při dalším vyšetření v období cca březen/duben s cílem zhodnotit posun. Toto vyšetření je potřeba absolvovat zásadně formou BĚHU (tedy ne na šlapadle) v laboratoři, ve které budete schopní absolvovat i to návazné vyšetření v příštím roce. Nejde tedy o to mít hromadně výsledky celého týmu z jednoho pracoviště (což je při zachování kvality i časově téměř nereálné), ale o sledování individuálního posunu. Důležitým přínosem je samozřejmě také získání aktuálních ukazatelů pro efektivní řízení tréninku a nastavení efektivních pásem intenzit. Necílíme na porovnávání neporovnatelné hodnoty VO2max, jako spíše na co nejvalidnější formulaci zátěžových pásem a stanovení prahů.

Vhodná pracoviště jsou například v Praze na FTVS, v Hradci Králové při FN nebo v Mohelnici u MUDr. Pozdíška (jistě jsou i další). U posledně jmenovaného je předjednané vyšetření charakterizované jako "Laktátová křivka - prahy a tréninkové zóny, vč. základního zhodnocení" v ceně 1100Kč. V případě nejasností se na mě obraťte pro konzultaci.

Reprezentace teď na podzim na toto vyšetření přispívat nebude, nejsou na to už zdroje. V příštím roce na to už budou v rozpočtu vyčleněné zvláštní fondy. Zároveň považuju za logické a přirozené, aby vrcholový sportovec v tomto období takové vyšetření absolvoval tak jako tak a částečně to jistě spadá i do sféry přípravy v klubech.

Dlaším klíčovým dokumentem bude plán pro další sezónu. To je dokument, který v sobě musí zohledňovat vysoký počet rozmanitých faktorů a rovin, proto si jako obvykle bere svůj čas. Ale snažím se, aby nějaká poměrně věrohodná verze byla k dispozici nejpozději v prvním listopadovém týdnu.

Už teď je jasné, že nás čeká sezóna s jedním hlavním vrcholem v podobě MS ve Skotsku. Proto se budeme hodně soustředit i na červnovou sérii světového poháru v Norsku a Švédsku, která nabídne 4 kvalitní závody a navíc funguje jako pre-woc pro MS 2016 (Strömstad). Rádi bychom tam vyslali plné týmy, tedy 6-8 mužů i žen. Plán by měl obsahovat i atraktivní milníky pro širší kádr, v této chvíli to vypadá na celotýmovou účast na závodech WRE v anglickém Lake Districtu, které zase budou fungovat tak trochu jako pre-woc pro to letošní MS. Euromeeting byl nakonec po nedávných vyjednáváních, jejichž jsme byli také součástí, umístěn do Estonska v termínu MČR na klasické trati, takže tato akce pro nás bohužel není relevantní (ze silných zemí jsme byli jediní, komu se to v daném termínu nehodilo). Naopak jako už tradičně vyrazíme do Švýcarska na závěrečnou sérii SP, která se tentokrát poběží v okolí alpského Churu - i tam bychom rádi vyslali co nejširší tým. Vše doplní řada tréninkových akcí. Nicméně při absenci ME a AMS se zdá, že letošních 91 dnů reprezentačních akcí bychom neměli zopakovat. A to je snad ve vztahu k dalším osobním aktivitám každého člena RD nakonec i dobře…

Jak už bylo zmíněno v oslovení juniorů, tréninkový rok začíná oficiálně 3.11.

Nemá smysl začínat nějak zhurta. Naopak je nezbytné pokusit se na chvíli zastavit, s trochou nadhledu zhodnotit své počínání, rozpoznat v sobě své cíle a zamyslet se jak si přihrát v další sezóně ještě trochu víc té radosti z úspěšného závodění. U značné části adeptů reprezentace je klíčem k posunu na světovou úroveň hlavně běžecká kapacita. Přízemní konstatování, ale platné. Kdo výrazně ztrácí už na startu, tradiční vysoké nároky naší reprezentace nemá šanci nikdy naplnit. Pragmatické východisko. Ale jen tak bylo například možné, aby se Češi někdy mohli stát mistry světa ve štafetách.

Přeju příjemný podzim a s mnohými se těším na viděnou na úvodním srazu

/Radek Novotný

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Zaměřit se na vrchol
Častá chyba je zaměřit se s příchodem jara na ladění od závodu k závodu. Často se pak stává, že přijdou nominačky a ty nemáš co nabídnout. Jaro je pro reprezentanta obdobím speciální přípravy a rozvoje specifické kapacity, ne obdobím heroických vítězství na domácích závodech. Chce to ale sebedůvěru a chladnou hlavu.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN