CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Když Skoti i Skotice, ukázali... suknice
 
02.12.2014 | zobrazení 5440
Čeká nás český reparát ve Skotsku a téma úvodního srazu se tak přímo podbízelo. Návlékli jsme tedy kilty a nechali se zase jednou poprášit sněhem, podnětama i vlastní vzájemností.


(1) NOB Dráteníčky

Opravdu. I letos jsme se trefili přesně do příchodu zimy. Ani -3° však nedokázaly zvrátit většinově kladný ohlas na nočák v tak luxusních kulisách, zejména když cíl byl ve vířívce. (Poměrně početná skupina absolvovala odpoledne vyšetření na běhátku, takže ti většinou dokonce les přeskočili rovnýma nohama rovnou do bublinek.)

[NOB H]
[NOB D]

(*) Technika a taktika

Bet pro nás úspěšně zrecykloval svou poutavou přednášku z metodického semináře - téma je nasnadě: jak se špičkově orientovat a jak to špičkově trénovat.

[přednáška Bet - náhled]

(2) Vrstevnicoběh

Pro zpestření fungl nová hříčka z naší dílny, kombinující nácvik základní techniky (vnímání vrstevnice) a trénink specifické ekonomiky běhu.
V podstatě "švýcarská hra", kde jednotlivé kontroly nejsou provázané směrem, ale stejnou nadmořskou výškou.
Navíc není potřeba roznášet žádné kontroly. Stačí jen aktivovat integrovaný záchranný systém dané lokality.

[vrstevnicoběh - trénink]
[vrstevnicoběh - projekce na podkladové mapě]


(*) Testík z fyziologie tréninku

Už tradiční potrápení mozkových závitů dvaceti otázkami z tréninkové metodiky. Otázky se už pět let nemění.
Cílem je povzbudit zájem o tuhle problematiku, protože každodenní spolupráce s kvalitním koučem je v OB aktuálně utopie.
Práci osobních konzultantů by tak měla vhodně doplnit rostoucí znalost reakcí vlastního organismu a teorietická báze, umožňující vhodné vlastní úpravy plánu podle aktuálního stavu.

[testík - výsledky 2014] a srovnání s 2013 a 2011
[testík - zadání]

(3) Terénní intervaly Herálec

Ukázková fáze intervalového tréninku přeneseného na náročnou podložku.
Využili jsme stejný vysočinský průsek jako při loňském úvodním srazu. A přestože panovaly i podobné klimatické podmínky, trať byla zřejmě o něco pomalejší - díky měkčí půdě i kládám. Odhaduju cca 15-20" na kolo. Navíc se to letos běželo až jako odpolední fáze a končilo se skoro za tmy.
Z toho pohledu by některé výkony mohly naznačovat slibný posun - holky (Lenka P, Eva, Denisa...) ale i mladší kluci (PK, Maroš...). U Beta těžko hodnotit, první kolo dal z půlky bez podrážky a ta ostatní v maratonkách skoro taky ;)
A nešlo si nevšimnout, že atmosféra byla i při "fyzickém" tréninku převážně pohodově aktivní, a v tom vidím další ohromné plus.

[terénní intervaly - výsledky]



(*) Terény vrcholných závodů 2015

Ukázky map, obohacené o zkušenosti a výsledky z terénů zahraničních vrcholů příští sezóny.
K dispozici byly i originály časopisů o MS 1999 (Skogsport a Orientační běh).

[terény 2015 - prezentace]

(*) Tréninkové principy

Recyklovaná přednáška z loňského úvodního srazu. Proběhli jsme to rychleji (jen pasáž o tréninkovém systému), ale zato s důrazem na typické slabiny a zmatení pojmů.

[Tréninkové reflexe 2013 - kompletní přednáška]

Téma dobře souzní i s aktuálními testováními na běhátku. Mnozí už to absolvovali, někteří ještě dluží. Některé poznatky:
- Laktátová křivka z Mohelnice prozradila na většinu testovaných, že mají ve své zátěži příliš velký podíl vysoké intenzity a naopak volné běhy absolvují příliš pomalu.
Tyto závěry jen potvrzují teoretická východiska, která popisuje právě vyše zmíněná přednáška. Povaha potřebných změn v tréninku je tedy nasnadě (přesun objemu do meziprahového prostoru a snaha o zastropování podílu vysoké intenzity), s mnohými jsme to řešili už i individuálně.
- Stejně tak se, bohužel, potvrdilo podezření, že výstupy ze standartního běhátka bez laktátu jsou z tohoto pohledu pro nás nedostatečné. A v mnohých případech i zjevně zcela nevěrohodné. Reakcí asi bude snaha o březnové otestování všech za stejných podmínek v Mohelnici.

(4) Metodická zkrácená trať

Trénink, jehož cílem bylo demonstrovat žádoucí taktické myšlení při snaze o "metodický" závodní výkon, kde východiskem je kontinuelní tvorba operačního plánu od startu až do cíle.
Operační plán se skládá z výběru viditelných navigačních objektů a jejich řízeného propojení pomocí orientačních technik a triků.
První část tréninku tak proběhla ráno na statku - každý se pokusil vytvořit si s tužkou v ruce co nejúčinnější navigační plán první části dané dopolední tratě.
Část tratě jsme pak ještě stihli společně projít u projektoru, přičemž jsme i na zdánlivě banálních "českých" postupech dokázali najít řadu pastí a návodů jak jim čelit.
Po přesunu do vánočně pocukrovaného terénu se pak každý pokusil zpracovaný plán bezchybně realizovat a otestovat tak jeho robustnost.
Třetím stádiem tréninku pak byla druhá část tratě po výměně mapy. Úkolem na tomto dopředu neznámém kuse bylo dál pokračovat v maximálně informovaném orienťáku a pokusit se dosáhnout podobného stavu plánování jako v klidu s tužkou v ruce. (Ta změna stavu mysli byla jistě sama o sobě zajímavou zkušeností.)

Tvorba plánu je hra. Je to řešení rébusu. Mnozí se diví, jak pomalu jim to "na sucho jde". Ale to je normální. U každého druhu rébusu hraje velkou roli rutina. A my tu rutinu paradoxně nemáme, protože nejsme zvyklí mít ty plány dotažené do úplnosti. A v tom tkví jejich děravost.
Má to i svá pozitiva - tvorbu plánu lze jednoduše trénovat nasucho. A pravidelným tréninkem se celý proces zcela jistě zrychlí a některé pracně objevené triky přejdou do krve k intuitivnímu nasazení. A pak jsme doma.

[zkrácená - D1]
[zkrácená - H1]
[zkrácená - HD2]

(*) Podpis reprezentační smlouvy

V sobotu po obědě mezi nás zavítal předseda svazu. Formální akt tak získal glanc a navíc nám Radan pomohl vylosovat dvojice pro odpolední a večerní klání (většinou) smíšených štafet.
Připomněli jsme si, že represmlouva je hlavně jakýsi návod, kterým by se člen RD měl řídit, a proto by bylo dobré ho kromě podpisu alespoň letmo přelouskat. Změny oproti loňské smlouvě v podstatě žádné.
Smlouva už od loňska odkazuje také na Kodex reprezentanta.

(5) Blatinský mixér

Tyto smíšené štafety byly avizované jako možná jediný relevantní test pro závod MS ve skotském Nairnu. Hned u statku jsme totiž našli famózní prostředí, které umožnilo absolvovat dva úseky na předměstí a dva úseky v zarostlých dunách.

[mixér - úseky 1 a 2]
[mixér - úseky 3 a 4]
[mixér - původní mapa]



(*) Výroční večeře

...pro lepší trávení spojená s předčítáním kapitol z Hodnocení RD a Hodnocení MS 2014.
Plánovaný bod "Kalendář 2015" pak musel taktně vyklidit místo v programu neplánovanému bodu "Skotská předávka".
V tuto chvíli ale i tak není nic zásadního, co by ke kalendáři mělo zaznít, naopak je potřeba v něm ještě řadu věcí dopracovat.

(*) Skotská předávka

Přítomnost pánů expertů McMarka a McShidly umožnila zařadit do programu improvizovanou simulaci typické skotské folklorní předávky.
Její vyznění pak doplnilo závodní dojem z odpoledních štafet a o favoritech nominace pro Nairn je poměrně jasno.










(6) Nedělní klasika

Závěrečné pomazlení s pocukrovanou vysočinskou podložkou zavedlo kluky díky LIDARu až na Devět skal.

[neděle - H]
[neděle - D]


Závěrem ještě připomínám zásady, které si chceme v týmu podržet:
- předpokládáme, že každý z nás se snaží věci dělat co nejlépe
- pozitivní přístup
- umět říct na rovinu, ale ohleduplně, co chci a jakou mám představu


Díky moc Murkovi, Honzovi, Zhalymu, Kubovi a tentokrát i Vendě za nasazení při realizaci srazu!

Tak v pátek na O-gala!

/RN

Sledujte i náš facebook.

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Statická nebo dynamická síla?
Obě. Kromě dynamické síly, tzn. síly kontrakce svalu, je pro běžce důležitá i statická síla, kdy svaly pasivně drží určité napětí. Týká se to hlavně svalů trupu, které zakrňují i díky počítačové kultuře - např. spodní vnitřní břicho, mezilopatkové svaly... Tyto partie je třeba trénovat speciálními cviky, jinak se vystavujeme možnosti přetížení některých tělesných partií.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN