CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Český tracking odrůstá plenkám. Perte je s citem
 
31.10.2016 | zobrazení 4672
Dobíhá druhá sezóna nasazení GPS trackingu v prostředí českého orienťáku. "Šmírování" se stalo automatickou součástí vrcholných závodů, měřených tréninků reprezentace, a dokonce si odbylo premérové nasazení i na oblastním závodě.

Už před sezónou se podařilo sadu rozšířit o dalších 20 jednotek na aktuálních 52 kusů, které tak pomohly nejen navýšit možnosti pokrytí vrcholných domácích závodů, ale přispěly i ke zkvalitnění a zatraktivnění činnosti juniorské reprezentace, která je začala na svých akcích pravidelně využívat.

Domácím vrcholem z hlediska nasazení této progresivní technologie bylo bezesporu květnové Mistrovství Evropy v Jeseníku, jehož pořadatelé měli díky velkorysé smlouvě mezi ČSOS a GPSseuranta.net možnost nabídnout rozsáhlé, a přitom nenákladné pokrytí dramatických bojů o medaile.

Kromě ME byl tracking nasazen celkem na 16 domácích závodech, což obnášelo zrealizovat celkem 55 jednotlivých trackingových událostí. Z toho pohledu je jasným rekordmanem MČR klubů, kde se díky skvělé připravenosti borských pořadatelů podařilo během jednoho dopoledne úspěšně zvládnout 14 separátních sledování.

Tracking se napevno zabydlel i v rámci přípravy českých reprezentantů. Dospělý tým letos zrealizoval celkem 62 jednotlivých trackingů, nová sada u juniorů byla využitá celkem 24x.

Nasazení GPS sledování je (snad) úspěšné, přestože na většině českých závodů je ona možnost přímo sledovat závod značně limitovaná nutností neodhalovat mapu a tratě před startem všech závodníků. Tracking však dává úžasné možnosti komentátorům, kteří vše sledují v privátním režimu. A pak je tu mocný dopad pozávodní analýzy – a ten není zdaleka omezený jen na úzkou skupinu, běžící s vestičkama. Z jejich závodního chování si může svou navigační strategii vypilovat každý z nás.

Ještě větší možnosti, než prosté přehrání závodu v prostředí GPSseuranty, dává "překlopení" záznamu do 2Drerunu na WorldOfO. Toho lze docílit pouhou modifikací odkazu – např. místo
www.tulospalvelu.fi/gps/20160423h/
se použije
3drerun.worldofo.com/2d/?lidstr=20160423h/
a rázem lze využít veškerý mocný analytický potenciál, který aplikace Jana Kocbacha nabízí.

Z praktického hlediska je nasazení sledovací technologie pro pořadatele poměrně jednoduchou záležitostí, i když je vždy určitě na místě vyčlenit člověka, který bude mít tuto oblast při závodě na starosti. Postup nasazení trackingu je pro všechny "nováčky" popsaný v manuálu, který se čas od času aktualizuje na základě nově získaných zkušeností. Před závodem je pak pouze potřeba poslat data potřebná pro konfiguraci, domluvit se na převzetí jednotek s vestama, jednotky pro jistotu dobít a pak je hlavně správně vložit do vest. Vše ostatní běží automaticky. Na rozdíl od závodníků, jejichž nádhernou osobní kreativitu, preciznost, i omylnost, nám tracking servíruje jako na zlatém podnose!

PS: Prosíme pořadatele, aby neprali vestičky v příliš aromatických pracích prášcích. Ukázalo se, že v případě čichově vyvinutějších jedinců to může znamenat příliš velký zásah do závodního rozpoložení! ;)

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Trénovat centrálně nebo lokálně?
Centrální kapacita se týká výkonnosti oběhového a dýchacího systému a dá se trénovat alternativně. Lokální kapacita je rozhodující pro výkon, je to výkonnost konkrétních svalových skupin, které se podílejí na závodním výkonu. Měla by se trénovat způsobem co nejbližším vlastnímu závodu.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN