CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Třiadvacet fází na cestě k MS
 
01.11.2016 | zobrazení 4596
Posezónní úklid vymetl na povrch ještě dlužnou rekapitulaci dvou letních přípravných kempů před MS. Pro pořádek. Protože už za tři roky se ve stejném terénu koná další MS - tentokrát za hranicí v Norsku...

PRVNÍ WOC KEMP, 2.-7.(14.) července

Základna na klubovně Iddefjordens SK na Kasenu, obklopeni lesem. Spolupráce s Francouzi. Při intenzivních fázích i pár extrémně zajímavých soupeřů pro porovnání.
Začátek několikatýdenní prázdninové práce. Bylo vidět, že je před námi ještě kus cesty – ani ne tak technicky, jako spíš v oblasti běžecké adaptace. V tréninku tady zvládneme evidentně méně než na pro nás běžné podložce.
I z toho důvodu byl kemp koncipovaný jako bloky tří fází následované volným půldnem, přestože se celkově jednalo jen o pět a půl dne a 9 fází.
[WOC kemp 1 – tréninkový program]
Vítaným bonusem byla přítomnost Kuby Marka, který se nejenom celou dobu staral o harmonizaci tělesných schránek, ale nechal promluvit i své kuchařské můzy.
Po organizovaném kempu byla připravená ještě možnost zůstat na Kasenu ještě další týden a dát si připravené tréninky spřátelených týmů (např. Fini) – většina toho využila.

1 – control picking Ranebo
Trať FRA. Sžívání se s terénem pro middle. Volné tempo.
[mapa]

2 – longshort Tveteskogen
Trať FRA. Sžívání se s terénem pro klasiku, volné tempo. Trénink kvůli specializaci připravený na desítce i patnáctce.
[mapa]

3 – middlové intervaly Strömstad Tjärndalen
Trať a organizace CZE. Nácvik závodní rutiny v prostoru nominaček middle. Tempo intenzivní. Muži 5 úseků, ženy 3 rychle a další podle chuti. Po tréninku Thierry pronesl: "Flags pretty low, exactly as I like it!" Naše nízké tréninkové stojany se místy trochu topily v borůvčí... Vojta a Denisa se začínají rozběhávat po příušnicích.
[mapa všech úseků]
[časy]
[2Drerun]

4 – longshort Näsingeåsen
Trať CZE. Prohlubování celkové adaptace se zaměřením na otevřené a polootevřené oblasti na temeni hřbětů. Částečně i procvičení základní techniky formou přímého koridoru. Volné tempo vyžaduje vzhledem k podložce značné úsilí i při vysokém kilometrovém průměru. Kluci jsou na 9km trati kolem 80 minut a mají toho docela dost. Tohle není naše přirozenost...
[mapa D]
[mapa H]
[2Drerun]

5 – downhills Näsinge
Trať FRA, roznos CZE. Svahové kontroly a polootevřené plató. Volně. Včetně výběhů to nebyl až takový odpolední odpočinek...
[souhrnná mapa]

6 – hromadné starty Näsingeåsen sever
Trať a organizace CZE. Nácvik štafetových situací v místních kulisách. Kvalitní mezinárodní sparring.
[mapa všech variant]
[časy]
[GPS Loggator]

7 – vrstevnicovka Kasen
Trať FRA, roznos CZE (a sběr prvních 9 kontrol Kuba masér na GPS ovládání ;) Procvičování základních technik – cit pro reliéf a směr. Volně.
[mapa]

8 – věšák sběrák Näsingeåsen
Trať CZE. Důsledné načítání situace v doheldávce a prohlubování porozumění interpretace terénu v mapě. Volné přerušované tempo. Mapově intenzivních 6km vydalo na 80 minut.
[mapa A]
[mapa B]

9 – middle Tveteskogen
Trať a organizace CZE. Nácvik závodního prožitku pro middle za účasti význačných hostů (Lundanes, Alexandersson...). Částečně i stínování holek klukama.
[mapa D]
[2Drerun D]
[mapa H]
[2Drerun H]
[mezičasy]


DRUHÝ WOC KEMP, 5.-11. srpna

Opět na Kasenu – celkem jsme tam s RD letos strávili 24 dní. A někteří tam byli ještě navíc na kempu s klubem.
Mezinárodní dělba práce – v daném termínu tam působila většina silných týmů a pro nikoho nebyl problém sdílet s ostatními své tréninky. Celkově tak roste kvalita každé fáze a lze tak vyřešit i jinak neřešitelné situace, kdy by se – vzhledem k přísné závěrečné specializaci – jinak museli členové RT místy až roztrojit. Pro nás to bylo extrémně výhodné hlavně v případě sprintů, které je náročné v tréninku pořádat na potřebné úrovni a tak bylo skvělé mít možnost využít probíhajícího britského sprintového kempu nebo dánských smíšených štafet. Na druhou stranu třeba i domácí Švédi přijeli na náš štafetový trénink radši než by pořádali vlastní fázi jen pro několik lidí.
[WOC kemp 2 – tréninkový program]
Provázelo nás poměrně chladné počasí s deštěm, což byla zejména pro účastníky vyhřátého AMS docela velká skoková změna.
Většina balancovala mezi touhou pořádně ještě natrénovat a sebezáchovným pudem, který nabíral na intenzitě s blížícím se MS.

1 - Sprint Lysekil
Trať SWE, organizace NOR. Vojta zjistil až na místě, že už tu trať jednou běžel (stejnou použili Švédi na své nominačky) – zkusil si jiné postupy.

2 – control picking Strömstad
Trať CZE. Další možnost proniknout ve volném tempu do filozofie místních terénů. Takový model na úvod závěrečné přípravy.
[mapa ]

3 – middle Strömstad Tjärndalen
Trať FRA, organizace FRA+CZE. Další variace na middlovou trať ve zřejmě nejrelevantnějším dostupném prostoru.
[mapa D]
[mezičasy D]
[mapa H ]
[mezičasy H]
[GPS Loggator]

4 – sprintové štafety Grebbestad
Trať a organizace DEN. Tréninkový závod smíšených párů za účasti dvojic SWE, NOR, DEN, GBR, FRA, UKR...Bylo to fajn, jen trochu delší než se avizovalo. Za nás běželi Vojta s Denčou. A Vojta vystrčil růžky.
[mapa obou kol]
[rozbor postupů 1 ]
[rozbor postupů 2]
[mezičasy 1. a 2. úsek]
[mezičasy 3. a 4. úsek]

5 – tréninkový závod long Tveteskogen
Trať a organizace NOR. Možnost zaběhnout si trať (nebo v našem případě spíše jen část tratě), kterou skoro domácí Noři připravovali jako co nejvíc relevantní tomu, co čekali při MS.
[mapa ]
[mezičasy]

6 – sprint Tistedalen
Trať a organizace GBR. Tréninkový sprintík zaměřený na volby postupu ve skandinávském městě.
[mapa ]

7 – middlové úseky Tanumshede
Trať CZE. Simulace relevantních úseků tratě na mapě, která není sice mezi oficiálními, ale je k prostoru MS nejblíž a i morfologicky se zřejmě celkem podobá. Někdo volně, někdo intenzivně. Tenhle náš trénink si s chutí dal i Thierry, který právě dorazil na kemp za Francouzema a z auta mu trčela vlastní matrace...
[mapa ]

8 – tréninkový sprint Halden
Trať a organizace GBR. Další z několika kvalitních britských sprintových tréninků využili Vojta, Denča, Jana a Dým.
[mapa ]

9 – longshort Tveteskogen
Trať CZE. Volitelný volný "výplňový" trénink připravený v desítce i patnáctce. Zpestřením v závěru pár svahových kontrol v oblastech bez detailů – jev, který Skandinávci považují za hodně obtížný a proto ho často staví.
[mapa ]

10 – long Praestebakke
Trať FRA, organizace FRA+CZE. Tréninkový long na mapě z loňského SP, která se vyznačuje podobnou morfologií, jaká se dá očekávat při MS. Ostatně – je to nedaleko.
[mapa D]
[mapa H]

11 – hromadný start Näsingeåsen
Trať a organizace NOR. Účast kromě NOR i SWE a CZE. Běžel se celý štafetový úsek a ačkoliv byly tratě v první půlce hodně farstované, hlavně kluci si ověřili, že by to mohlo jít – Šéďa s Vojtou doběhli v čelní skupině s Lundanesem, Daehlim a spol. (Bet rozbil v úvodu busolu.) Zpočátku bylo prý tempo vražedné, ale postupně se adaptovali a v prostřední části to dokonce Šéďa chvíli táhnul.
[mapa H]

12 – štafetové úseky Munkedal
Trať a organizace CZE. Účast CZE, FRA a pár jedinců SWE. Snaha o simulaci štafetových situací v co nejrelevantnějším terénu vzhledem k předpokládané oblasti využité při MS pro štafety. K postupující únavě se přidala zima (5°C) a déšť – poslední úsek někteří vynechali.
[mapa ]
[GPS tracking D]
[GPS tracking H]

13 – sprint Halden
Trať CZE. Volný odpolední sprintový trénink pro vyklepání nohou a podržení sprintového myšlení.
[mapa ]

14 – startovní úseky Kasen
Trať CZE. Závěrečný trénink před odjezdem na letiště. Vzhledem k blížícímu se MS už je pojetí hodně individuální, od plného výkonu přes regenerační poklus po úplné vynechání.
[mapa ]  

/RN

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Jak efektivně trénovat? V lese!
Budeš dobrý v tom, co trénuješ (obecná pravda). Pokud to obrátíme: Chceš-li být v něčem dobrý, trénuj to! Pro orientačního běžce je nejdůležitějším tréninkem orientační běh vysoké intenzity. Všechno ostatní jsou alternativní formy tréninku, které využíváme proto, abychom rozvíjeli některou činnost zvlášť, z časoprostorových důvodů apod. OB vysoké intenzity je základem tréninku mnohých světových es.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN