CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Ještě jednou Švédsko
 
02.11.2016 | zobrazení 4741
S novým týmem, jako každý rok o něco omlazeným, jsme na konci října vyrazili na téměř týdenní akci, která zahájila sezónu 2017.

Naším cílem bylo ještě jednou Švédsko, konkrétně Eksjö, které není zase tak daleko a nabízí poměrně rozmanité terény a možnost spojit soustředění se závody.

Hlavním důvodem pro tuto možná trochu netradiční akci vzhledem k ročnímu období a konci závodní sezóny je jednoznačně další získání zkušeností a rutiny ve skandinávském terénu. Příští rok se nám to bude více než hodit, protože vrchol juniorské sezóny 2017 se uskuteční ve finském Tampere.

Tato akce byla určena i z organizačních důvodů, kdy probíhají například osobní pohovory, jen pro skupinu reprezentantů. Nicméně protože pár z nich se z nejrůznějších (zdravotní, studijní atd.) důvodů nemohlo zúčastnit, byla účast rozšířena i o několik sledovaných dle jejich výsledků na MČR klasika resp. ŽA.

Celkem jsme stihli 8–9 tréninků. Některé byly neměřené a běhaly se ve volném tempu, kdy jejich cílem bylo uvědomění si specifik skandinávského terénu, čtení terénních tvarů, spolupráce s buzolou, umění zastavit se a ujasnit si v mapě nesrovnalosti.

Tréninky klasické trati, NOB, farstovaných úseků a middle se naopak absolvovaly ve středním až závodním tempu, ale stále s důrazem na kontrolovaný mapový výkon. Páteční odpoledne jsme zasvětili fyzickému tréninku, kdy jsme si ukázali rozdíly v náročnosti a stylu běhu v terénu a na cestě. I tomu by bylo vhodné přizpůsobit svoji zimní fyzickou přípravu.

Vrcholem celého soustředění byla účast na tradičních Smalandskavlen. 2 úseky se běžely večer, další 3 ve dne. Nestartovalo se hromadně, jak by se dalo u štafet očekávat, ale po dvojících ve 2 minutových startovních intervalech. 3. úseky pak vyrážely následující den na svoji trať handicapově.

Holky se svým věkovým rozpětím ročníků 1998–2000 mohly běžet kategorii D18, kde bylo podmínkou, že na 4. úseku musí běžet závodnice max. 16 let. Kluci takové "štěstí" neměli a bojovali tak v nejvyšší kategorii Men Worldclass.

Juniorky závod rozběhly zcela suverénně a po nočních úsecích vedly o 6 minut. Přes den ale jejich soupeřky z IK Hakarpspojkarna na každém úseku ukrajovaly z vybudovaného náskoku a nakonec byly v cíli o 2 minuty dříve než naše závodnice.

Jak už bylo naznačeno výše, kluci měli tentokráte před sebou trochu větší sousto. Přesto někteří zaznamenali pěkné individuální výsledky (např. Bandaska 8. na 3. úseku, Tom Křivda 22. na 2. úseku). Noční úseky obecně byly pro všechny kluky velkým zážitkem a zkušeností. Hlavně pokud mohli běžet v balíku dalších závodníků (Tom Křivda) a na vlastní kůži si vyzkoušeli trochu rychlejší tempo. Ale i toto je třeba absolvovat a vidět přímo v praxi skandinávské běžce, protože vás to rozvíjí a posouvá dál. Na takto dlouhých tratích se pak také mnohem více projevuje důležitost včasného a dostatečného občerstvení během závodu, což si všichni potvrdili.

Bohužel poslednímu úseku áčkové štafety, která se v průběhu závodu pohybovala kolem 25. místa, se závod nepodařilo dokončit, protože jsme v pokynech (byly pouze ve švédštině) neodhalili informaci o výměně mapy. Ani ze zákresu v mapě a vyznačení v terénu nebyla situace vůbec přehledná, a tak Šimon svůj závod po cca 11, 7 km předčasně ukončil (celá trať měřila 15 km). Já jsem jako finišman druhého týmu také zamířil předčasně do cíle, ale naštěstí skupinka trenérů (našich závodníků :-)) mě vrátila zpět na trať.

Vojta Sýkora a Terka Janošíková běželi za své severské kluby a oba výrazně přispěli ke shodnému 6. místu Koovee Tampere a Södertälje-Nykvarn v hlavních kategoriích.

Kromě tréninků a závodů bylo na programu spoustu dalších aktivit. Už tradiční jsou potréninkové analýzy. Na jeden večer mezi nás také zavítal bývalý úspěšný juniorský reprezentant Michal Besta, který nedaleko Eksjö žije a který si připravil zajímavé povídání o životě a běhání ve Švédsku. Atraktivitu ubytování u jezera zvýšila kromě sauny ještě přítomnost loděk a rybářského náčiní :-).

Mapy, GPS, mezičasy:

1) kombotech High Chaparral
mapa

2) klasika Skurugata
GPS tracking
mezičasy

3) NOB Skedhult
GPS tracking
mezičasy


4) koridor bez cest Skedhult
mapa

5) farstované úseky Skidstuga
mapa var. A
mapa var. B
mezičasy včetně meziklusů

6) middle Skedhult (prvním 3 závodníkům a 1 závodnici chyběla 2. kontrola)
GPS tracking
výsledky bez kontroly č. 2
mezičasy

7) housenka Skedhult
mapa

8) Smalandskavlen
GPS tracking sobota
GPS tracking neděle
výsledky

Díky všem za aktivní přístup po celou dobu akce. I když už bylo dávno po sezóně, tak doufám, že jste si to užili a nabrali jste hlavně motivaci do dalšího tréninku.

Na další akci se těšíme na viděnou!
Košík a spol.

Fotky barevného švédského podzimu od Barči V., Toma K. a Šárky R. zde. A že jsme odjeli právě včas, dokládá fotka Bestíkovy zahrady z dneška :-).

 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Laufy běhej v terénu!
Vytrvalost rozvíjí aerobní výkonnost, zefektivňuje spalování tuků, má zdravotně preventivní účinek. Dá se trénovat alternativně (lyže, kolo...), ale vzhledem k lokálnímu účinku je pro orienťáky paradoxně nutné ji hlavně naběhat v terénu - pak má i velký vliv na ekonomiku běhu a tím i na závodní výkon. Efektivní intenzita je v rozmezí cca 70-85% TFmax. Vytrvalost je základem pro zvládnutí intenzivního speciálního tréninku. Neměla by se však úplně vynechávat ani v závodním období.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN