CZ MAPS  -  CZ EVENTS  -  CZ RouteGadget  -  MS2016  -  ME2016  -  JMS2016  -  ČSOS  -  BÉĎA  -  IOF
   dospělí    junioři    vše   |    NOVINKY    AKCE   REPREZENTANTI    DOKUMENTY    PODKLADY   METODIKA   









Lednovkou jsme prosvištěli na extráč
 
23.01.2017 | zobrazení 7080
Arktická zima i smog se Podorlicku na hony vyhnuly. Hony se ale nevyhnuly. Kňouři se jim snad vyhnuli. Ale zjevně ne všichni. Mazal se modrý extra a přiklouzal i Kačor.

Lednovka RD - rekapitulace:

NOB Zdelov

První navrátilec to glosoval slovy: "To bylo jak běžet celý bažinou." Sněhu bylo místy až pod kolena, vysoké borůvky... mráz naštěstí snesitelný, mínus šest.
Terén, kde se obvykle dá závodit kolem 4:30 min/km, se každopádně rapidně zpomalil...
Jasně definovaný úkol - cvičení na schopnost důsledně a spolehlivě držet směr. Technicky snad i trochu výzva - v lese nic moc výrazného, delší úseky, přeběhy přes zaslepená místa.
Běželo se sice volným tempem, ale přesto s nasazením GPS - podpoří to pečlivost realizace a nabídne zpětnou kontrolu.
Na večerní "skupině" jsme si pak ještě zdůraznili význam kvalitně zvládnuté schopnosti držení směru pro úspěch v mezinárodním orienťáku. Teď právě je období, kdy lze takové tréninky jednoduše spojit se náběhem základního objemu. A stejně jako v případě budování každé rutiny, Übung macht der Meister! Tzn. opakovaně. A postupně zrychlovat, abychom to spolehlivě a intuitivně zvládali i v plné rychlosti! Protože pokud se lze o tuto schopnost opřít bez nutnosti zpomalit, může se celý výkon stát mnohem ofenzivnějším.

Aby to nebyla stopovaná, každý měl svou unikátní, často totálně odlišnou, variantu tratě.
NOB - tracking

Páteční skupina

V kruhu jsme probrali několik organizačních i metodických témat:
- přivítali jsme mezi námi Kačora a vyjasnili jsme pozici a smysl jeho fungování v týmu (nejen koordinátor U23, ale i konzultant přístupný všem a člen realizačního týmu pro většinu letošních vrcholných akcí)
- dotkli jsme se hlavních rozvojových principů tréninku v tomto období (růst BĚŽECKÉ aerobní kapacity)
- byl opět zdůrazněný zásadní přínos zvládnuté základní techniky pro stabilitu výkonu
- vysvětlili jsme jak je to s běžeckými testy (společné terénní měření pro A+B bude 24.3. před odjezdem do Francie; zájemcům o běhátko bylo doporučeno domluvit se individuálně s MUDr.Pozdíškem, RD to hradí - týká se všech včetně U23) - probrali jsme individuální finanční podporu (jasně řečeno, že u RDB a U23 by podpora měla být investovaná výhradně do nákladů na vaši osobní tréninkovou činnost a nepřejeme si takto podporovat cokoliv/kohokoliv jiného - stojí to na důvěře)
- osvětlili jsme situaci s dodávkou nových kusů oblečení (tréninkové bundy budou až na březnovce)
- pro nízký projevený zájem bylo zrušeno lyžařské soustředění

Masák Brodec

Hromadný start s doporučeným nasazením kolem AP3-ANP. Opět běžecky hodně náročné - prořezávky, hustníky a množství sněhu. K tréninku patřil i běh na start a z cíle, což navyšovalo celkový čas zátěže o dalších 20-40minut.
Tratě zase farstované tak, aby stopy nehrály až tak velkou roli - jednotlivé varianty se mohly jevit často koncepčně hodně odlišné, ale v cíli dělal rozdíl mezi nejkratší a nejdelší tratí jen 40m.
Cílové časy:
H(6.5km) - Mára 42:40, Voita 44:15, Joncek 44:35, Šéďa 45:20, Šéma 47:20, Vask 47:50, Kuba 50:15, Štěpán M 52:40
D(4.8km) - Míša 38:35, Evča 38:35, Denča 38:45, Bára 40:35, Vendy 40:50, Áďa 42:35, Káťa 45:25, Majda 49:45, Jana 49:50
Nic víc, než intenzivní tréninková fáze specifickou formou, která každého zastihla v jiném stádiu únavy, virovosti nebo opálenosti. A ne všechny kontroly byly úplně přesně tam, kde měly být.
Nicméně nad většíma ztrátama, které padají na vrub vaší navigace, se rozhodně hlouběji zamyslete. Stabilita je naprostý základ, první nutná úroveň a stabilní výkon se buduje v každé takové "řadové" fázi! A stejně tak se v každé takové fázi buduje i nestabilní výkon...

Masák - tracking
soukres všech tratí D
soukres všech tratí H

Voickův dril

Odpolední dvouhodinovka v doudlebské tělocvičně.
V první hodině běžecká koordinační cvičení s využitím položeného provazového žebříku. Z pozice diváka bylo celkem dobře poznat, kdo se něčemu takovému věnuje, ale také kdo má v nohách cit a ovládá je, a zcela jistě i kdo má jakou taneční průpravu a přirozené vlohy. Sám instruktor se ukázal ve skvělé formě a je jen krůček od vstupu mezi stepařskou elitu ;)
Pro celkový běžecký rozvoj zcela jistě hodně přínosné a přitom i zábavné cvičení!
V druhé části došlo na intenzivní posilovací série s využitím laviček a čínek. Několik speciálních cvičení se jelo dokola tři drsné minuty, po kterých vždy následovala ještě fáze nízkointenzivního "vstřebávacího" cvičení a odpočinek.
Trénink zcela profesionálně Voickem vedený i předcvičený - a pro ty, kteří se inspirovali jsou slíbená instruktážní videa.
Předpokládám, že snad všichni už tuší, že právě takové "nadstavbové věci" mají tu moc posouvat výkonnost dál a měly by patřit do samozřejmého základu.
A i tady platí, že jen v případě mnoha opakování se dá očekávat nějaký posun!

Estonsko 2006 očima Michala Smoly

Bingo zavzpomínal na ME, kde na prahu svého nejlepšího období zaběhl 14. a 17.místo individuálně a pomohl štafetě ke 4.místu (mmch, 8 vteřin za zlatem).
V přínosné přednášce se pokusil pojmenovat specifika jednotlivých závodů a vypíchnout místa s typickými lokálními situacemi a možnostmi jejich řešení.
ME Estonsko - Bingova prezentace

Dámský klubík s Lenkou Knapovou

Sobotní večer holky věnovaly snaze o pojmenování potenciálních třecích ploch ve výkonu i mimo něj. Na dalších akcích se bude navazovat.

Mapová hra - klasika z AMS 2008 v Estonsku

V neděli ráno jsme se ještě před tréninkem proběhli i virtuálně, v teple penzionu.
Úkolem hříčky bylo přesně si zapamatovat postup zakreslený na mapě a postupně ho celý překreslit včetně kontrol na čistou mapu.
Cvičení probíhalo intervalově: 15" studování postupu, 15" skicování různých zadaných obrázků na čistý papír a poté cca 15-30" na zakreslení zapamatovaného postupu do čisté mapy. Stále dokola, až do cíle.
Kopírovaný postup vedl záměrně mezi jasně definovanými objekty, aby se podpořil charakter kontinuelního načítání určité souslednosti konkrétních symbolů a situací.
Bylo řečeno, že za každých započatých 100m zákresu mimo správný postup se bude k celkovému času přičítat 15" - aby se vytvořil tlak na přesnost a pečlivost provedení, což je i v běžném orienťáku klíčová kvalita.
I ti nejrychlejší potřebovali k zákresu celé tratě 27 studijních intervalů (cca 30minut) a tak se už v průběhu hry ukázalo, že kromě zamýšlené stimulace kontinuelního vnímání postupu a práce s lokálními symboly a mapovými strukturami to zároveň pro každého bude i testík dlouhodobé koncentrace. A to je taky zajímavé téma, které by někdy stálo za probrání.

vzor postupu pro zakreslování
výsledky

A protože zakreslovaný postup byl většinou hodně surrealistický, tady jsou tehdejší vítězné postupy. Bingo tehdy vybojoval zlato a získal přitom cenný skalp Fabiana Hertnera (Smola červený, Hertner modrý):
AMS 2008 long - rozbor postupů

Long Mírov

Klasika na patnáctce, v APčku. Opět důsledně rozfarstovaná, takže se mohlo startovat bez prostojů víceméně hromadně a i ve sněhu bylo třeba být ve střehu.
Část tratě zase zdůrazňovala využití základní techniky - běželo se na vrstevnicovce generované z laserscanu.
Sníh zase hodně tahal za nohy i za srdíčko a tak desítka v "hradubické" rovině vydala klukům na 70 minut. Holky daly 7.0km za 55 minut. A skoro všichni si pak zase dali ještě 3km na ubytko jako závěrečnou parádu po Champs Elysées.
Long - tracking
soukres tratí D
soukres tratí H


...díky všem zainteresovaným za pomoc při přípravě lednovky - m.j. i Honzovi a Dáje Doudlebským nejen za dortíky, nebo Lence, Bingovi a Voitovi za pozitivně vnímané kvalitní vstupy. Únorovkou se pokusíme navázat!


A jako bonus pár náladovek z tělocvičny (v šeru na mobil...):




















 
tisk
týmová zóna        
osobní weby reprezentantů
právě probíhá
dnes neprobíhá žádná akce RD
následující akce
Jak vyzrát na kyselinu?
Anaerobní toleranční trénink rozvíjí schopnost lépe ustát a odbourávat tvořící se laktát, který omezuje výkon. Pro orienťáka je vhodné např. běhat opakovaně 30-90" naplno do kopce s pauzou 2-3x delší. Doba úplného zotavení je dlouhá - 24-96 hodin. Tréninkový efekt je krátkodobý a úplně zmizí během měsíce. Používá se jako ladící trénink, 4-8 týdnů před závody.
dráha osobáky | limity

© 2014-2015 Český svaz orientačního běhu / Czech OF
web: RN